صدای کودکانه‌ای، با تصاویری که برآمده از ذهن زیبای اوست، داستان دو فرشته‌ را می‌گوید. آنطور که تصاویر نشانمان می‌دهند، «فرشته‌ها» بیشتر اوقات برای ناهار سیب زمینی می‌خورند، آن هم اگر اول ماه بوده و پولی از تدریس زبان انگلیسی و قرآن یا ساخت ظروف سفالی باقی باشد. در غیر این صورت باید همان را هم برای گل و گلدانشان بگذارند و روز خود را با لبخند به شب برسانند. آن‌ها در هفته چند ساعت در خانه آب دارند و اگر هر دو هفته یکبار هم به حمام بروند، باز باید با کفی که روی بالهایشان است بیرون بیایند و باز شکر خدا گویند. این خصلت فرشته‌هاست که هرچه سختی و صعوبت در بندگی‌شان بیشتر باشد، راضی‌ترند.

مستند «فرشته‌ها» در حدود 30 دقیقه داستان یک خانواده‌ی سه نفره در سوریه است که در دوران بعد از بحران، روزگار به سختی می‌گذرانند. این یک فیلم اجتماعی است که با بیانی ساده و گویا، روابط خانوادگی و اجتماعی سخت و در عین حال شیرین مردمان صبور و رنج‌دیده‌ی شام را به تصویر کشیده است. حسن، ماجده و دخترشان زهرا یکی از بیشمار خانواده‌ی جنگ زده‌ی سوری هستند که حالا در بحران تحمیلی اقتصادی، جنگ دیگری را با ساعات و شکم گرسنه‌شان شروع کرده‌اند. شاید در ابتدا، سی دقیقه زمان برای بیان چنین ایده‌ای کوتاه به نظر بیاید اما کارگردانی و مدیریت زمان زمانپور نشانمان می‌دهد که در همین دقایق هم می‌توان، راز ایجاد کرد، کشف راز کرد، مسئله و حل مسئله داشت، احساس را بیان کرد و قاب‌های زیبای هنری دید و هرچه یک مستند خوب نیاز دارد را به مخاطب عرضه کرد.

اکبر روح، به عنوان نویسنده گفتار متن این مستند با ادبیاتی شیرین و از زاویه‌ی دید کودک خانواده، آنچه می‌گذرد را با کلماتی ساده اما دوست داشتنی بیان می‌کند و همین گفتار متن با صدای خوبی که بر آن نشسته به یکی از نقات قوت اثر تبدیل شده است.

همکاران دیگر او در مستند کوتاه «فرشته‌ها» نیز، همه در خدمت کار بوده‌اند و هر کدام سهمی در این اثر هنری درخور توجه دارند، از کریستف رضاعی موسیقی‌دان، تا حسن سیدی پریشان، که تصویربردار پرکار این روزهای سینمای مستند ایران است.

مهدی زمانپور کیاسری که پیش از این برای آثار خود مثل مستندهای«مشتی اسماعیل» و «پاپلی»، «آسک» و «آب، باد، خاک، نان» جوایز متعددی از جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی گرفته است، کسب سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۹۱، جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی از دوره‌های مختلف جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین فیلم میان مدت جشنواره مستند ویزیون دو ریل سوئیس ۲۰۱۴، تقدیر ویژه هیئت داوران جشنواره ایدفا هلند ۲۰۲۱، تقدیر ویژه هیئت داوران جشنواره داک اج نیوزیلند ۲۰۲۲ و دیگر عناوین نشان از این دارد که این مستندساز پرافتخار کارش را خوب بلد است. او این بار با قدم گذاشتن در زمینی نو، هنرش را در خلق مفاهیم بدیع و تصاویر انسانی به کار گرفته تا برگ زرین دیگری در دفتر افتخاراتش بیفزاید.