به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، : یکی از مهمترین جوایز جشنواره «سینماحقیقت» جایزه کارگردانی است، کارگردان‌های مختلف از نسل‌های متفاوت در ادوار مختلف تندیس جشنواره «سینماحقیقت» را به خانه برده‌اند که مرور نام‌هایشان خالی از لطف نیست.

یکی از نکات مهم درباره جایزه بهترین کارگردان در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت آن است که در دوره‌های ابتدایی این جایزه به طور مستقل اهدا نمی‌شد و بنا به نظر دبیر جشنواره ممکن بود شکل جوایز متفاوت باشد.

جایزه بهترین کارگردان برای مستندهای کوتاه، نیمه بلند و بلند از دوره هشتم به طور اختصاصی در بخش برگزیدگان جشنواره قرار گرفت و تا دوره شانزدهم این رویه ادامه داشته است.

در شانزدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه به امیر آقا عبداللهی برای «کشیم عاشق» تعلق گرفت.

جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند به محمدرضا خوش فرمان برای «اسپانک» اهدا شد. همچنین جایزه ویژه هیات داوران به مهدی بخشی مقدم و مهدی شامحمدی برای «خونه مامان شکوه» تعلق گرفت.

در پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» نیز جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه برای فیلم «برگ» به حمید جعفری و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه بلند برای «قلعه برقرار» به فرشاد فداییان و همچنین جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند برای فیلم «دبستان پارسی» به حسن نقاشی رسید.


در جشنواره چهاردهم و در بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه؛ علی اسدی و رسول داوری برای فیلم «برانازا» موفق به دریافت جایزه شدند. همچنین بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه بلند به مهدی زمان‌پور کیاسری برای فیلم «کل فاطمه» رسید. عطیه زارع‌آرندی برای فیلم «جاهای خالی پر شود» بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند را به دست آورد.

برندگان سیزدهمین دوره از جشنواره عبارتند از بهترین کارگردانی مستند کوتاه به علی شهابی‌نژاد برای فیلم «آبشار»، بهترین کارگردان فیلم مستند نیمه بلند به مرتضی پایه‌شناس و حسین مومن برای فیلم «گلوله باران» و تندیس کارگردانی بهترین فیلم مستند بلند به محسن استادعلی برای کارگردانی «خسوف». 


جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه بخش بین الملل نیز به فیلم «آشو» به کارگردانی جعفر نجفی از ایران اهدا شد.

در دوازدهمین دوره از جشنواره لوح تقدیر بهترین کارگردانی فیلم کوتاه هم به آزاده بیزار گیتی برای مستند «اهل آب» اهدا شد.

ماریا ماوتی کارگردان مستند «زمان» هم در این بخش توانست جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند را از آن خود کند.

لوح تقدیر بهترین کارگردانی مستند بلند به هادی و مهدی زارعی برای کارگردانی مشترک مستند «خاتمه» اهدا شد و تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند به مهدی بخشی مقدم برای کارگردانی مستند «خانه ای برای تو» رسید.

جایزه ویژه هیات داوران نیز به زینب تبریزی کارگردان «تمام چیزهایی که جایشان خالی‌ست» تعلق گرفت.

تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه بخش بین الملل نیز به فیلم «ماهیاک» به کارگردانی فرح زارع از ایران رسید.

در جشنواره یازدهم نیز جایزه بهترین کارگردانی فیلم کوتاه مستند به فتح الله امیری و نیما عسگری برای ساخت فیلم «محیط بان» تعلق گرفت.

جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند مستند هم به رضا فرهمند برای ساخت فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» اهدا شد.

در دهمین دوره از جشنواره جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند کوتاه به مهدی اسدی برای کارگردانی فیلم «جمعه قالی» اختصاص یافت. تندیس جشنواره بهترین مستند نیمه بلند نیز به محمدرضا حافظی برای کارگردانی فیلم «راه بی عبور» تعلق گرفت و تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند نیز به محمد کارت کارگردان فیلم «آوانتاژ» اهدا شد.


در نهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» دیپلم افتخار مستند کوتاه به حمید جعفری کارگردان فیلم «بَرد» تعلق گرفت و تندیس جشنواره به هایده مرادی کارگردان فیلم «قارلی داملار» اهدا شد.

در بخش مستند نیمه بلند نیزدیپلم افتخار به امیرحسین نوروزی کارگردان فیلم «پل» رسید و تندیس جشنواره به حجت طاهری کارگردان فیلم «زندگی در خور موسی» اهدا شد.

در بخش مستند بلند هم دیپلم افتخار به مریم‌السادات مؤمن‌زاده کارگردان فیلم «زمستان فصل آخر» تعلق گرفت. تندیس جشنواره نیز بصورت مشترک به مهرداد اسکویی کارگردان فیلم «رویاهای دم صبح» و لقمان خالدی کارگردان فیلم «فصل هَرَس» رسید.

در هشتمین دوره از این جشنواره جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه به جلال ویسی برای مستند «قاشق» اختصاص یافت. جایزه بهترین کارگردانی نیمه بلند نیز به علی همراز کارگردان مستند «آقای بیکار» رسید. جایزه بهترین کارگردانی بلند به معین کریم‌الدینی کارگردان مستند «آتلان» اختصاص پیدا کرد.

در هفتمین دوره جشنواره «سینماحیققت» به نام‌های جالبی می رسیم. محمدحسین مهدویان، مرتضی پایه شناس و مصطفی رزاق کریمی. بهترین مستند سیاسی- اقتصادی بخش ویژه را پایه شناس برای فیلم «ناتمامی برای دخترم سمیه»دریافت کرد. 

 بهترین مستند- داستانی بخش ویژه را محمدحسین مهدویان برای كارگردانی «آخرین روزهای زمستان» دریافت کرد.

بهترین مستند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مصطفی رزاق كریمی كارگردان «خاطراتی برای تمام فصول» تعلق گرفت.

 

هفدهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم آذرماه 1402 برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس