به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دكتر محمد شهبا از ایران، ماریا جیووانا واگناس از یونان و آندره هورمن از آلمان داوران فیلم‌های بلند بخش مسابقه بین‌الملل پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» هستند. این داوران 15 فیلم بلند حاضر در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره را داوری خواهند کرد.

دكتر محمد شهبا متولد سیرجان و دانش‌آموخته  سينما (روايت‌شناسي فيلم) از انگلستان است. از دكتر محمد شهبا ده‌ها مقاله ترجمه و تأليف و بيش از پنجاه كتاب ترجمه و به چاپ رسيده است. الگوهای بسط فیلمنامه سینمایی به مجموعه تلویزیونی، تاريخ اجتماعی سينمای ايران (حميد نفيسي) كتاب سال سينمای ايران 1394، فيلمنامه‌نويسی متفاوت (كن دنسيگر و جف راش) و ... از کتاب‌های شهباست. او عضو هيات علمی دانشكده سينما تئاتر دانشگاه هنر و استاد مدعو چند دانشگاه خارجي است و در زمينه تدريس سينما، فيلمنامه‌نويسی، ساخت فيلم و برنامه تلويزيونی فعاليت دارد.

ماریا جیووانا واگناس از یونان، منتقد فیلم و برگزار کننده رویدادهای سینمایی، یونانی-ایتالیایی است. او تحصیلات خود را با مدرک دکترا در رشته مطالعات سینمایی از دانشگاه سوربن پاریس به پایان رسانده و به عنوان مشاور با جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جشنواره بین المللی روتردام و به عنوان برگزار کننده رویدادهای سینمایی با موسسه فیلم دوحه  همکاری می‌کند. او به عنوان برنامه ریز و مشاور در جشنواره‌ بین‌المللی وین و لوکارنو اشاره کرد.

آندره هورمن از آلمان، علوم سیاسی را در دانشگاه هومبولت برلین، کارگردانی سینما را در پوستدام و برنامه ریزی حرفه‌ای در فیلمنامه نویسی را در دانشگاه یو سی ال ای لس آنجلس آموخته است. فیلم‌های او در مهم ترین جشنواره‌های دنیا مانند ساندنس، ایدفا، لایپزیگ، جشنواره انیمیشن هیروشیما، جشنواره مستند نیویورک، جشنواره بین‌المللی فیلم شیگاگو، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه پالم اسپرینگز، جشنواره بین المللی فیلم تورنتو و جشنواره کراکو حضور داشته و موفق به کسب جوایز متعددی شده است. او در دانشگاه‌های مختلف تدریش کرده و به عنوان کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس در لس آنجلس، مونیخ و برلین مشغول به کار است.

پانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم از 18 آذرماه شروع شده و تا 25 آذرماه ادامه دارد.