به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کارشناس فیلم خبر امروز الهام عادلی بود. محمد سلیمی‌راد درباره این مستند و انتخاب قصه آقا جهانگیر به عنوان شخصیت محوری آن توضیح داد: قرار بود کتابی درباره یکی از بازماندگان عملیات کربلایی چهار بنویسم که به این سوژه رسیدم. وقتی آقا جهانگیر را دیدم فهمیدم ایشان هم‌رزم پدرم در این عملیات بوده است. پدرم در عملیات کربلای چهار به شهادت رسید و من پنج ماه بعد از شهادت او به دنیا آمدم. آقای جهانگیری را چند هفته دیدم و فهمیدم چقدر مشکلات در زندگی‌اش دارد و تصمیم گرفتم پژوهشم را روی زندگی پس از جنگ او متمرکز کنم و کتاب را در اولویت دوم قرار دهم.


کارگردان مستند «سرباز شماره صفر» تشریح کرد: ما از سال ۹۸ پژوهش کار را شروع کردیم و بیش از ۸_۹ ماه با آقا جهانگیر و خانواده‌اش که در نزدیکی یاسوج زندگی می‌کنند در ارتباط بودیم. در این ماه‌ها متوجه شدم همسر ایشان کمتر در جمع ما می‌نشیند. وقتی از آقا جهانگیر سوال کردم گفت که صورت همسرش سوخته چون صرع دارد و هر چند ساعت دچار تشنج می‌شود؛ متاسفانه در یکی از این حمله‌ها صورتش در قابلمه سوخته است. خودشان دوست داشتند صحنه‌های صرع همسر آقا جهانگیر را هم در فیلم داشته باشیم. برای همین یکی از دوربین‌ها را به او دادیم و ایشان صحنه‌هایی را از حملات صرع او ضبط کرد.


سلیمی‌راد یادآور شد: بعد از پژوهش، تصمیم به شروع کار گرفتیم اما با کرونا مواجه شدیم و روند فیلمبرداری کند شد و به تعویق افتاد. ضمن اینکه به خاطر بیماری خانم آقا جهانگیر، در این ایام کمتر به ایشان مراجعه می‌کردیم. در نهایت کل فیلمبرداری شش ماه طول کشید که شامل ۲۵ جلسه مفید می‌شد و در واقع کل سال ۹۹ را درگیر تولید فیلم بودیم.
او با اشاره به مشکلاتی که خانواده‌های ایثارگران و شهدا با آن درگیرند، گفت: در این مستند می‌خواستم بگویم جهانگیر با وجود همه مشکلاتش، در زندگی امید دارد. به‌طوری‌که ذهن مخاطب وقتی فیلم را می‌بیند با خود می‌گوید چطور ممکن است با این همه مشکل کم نمی‌آورد؟ چون آقا جهانگیر نزدیک ۱۵ سال است که به دلیل وضعیت همسرش، خانه‌نشین شده و کارش را از دست داده است.


این مستندساز خاطرنشان کرد: سعی کردیم تصاویر با منطق باشد و از تصاویر زیبایی که چیزی به فیلم اضافه نمی‌کند، استفاده نکنیم تا مخاطب آقا جهانگیر و مستند را هر طوری که هست، باور کند.


سلیمی‌راد همچنین با اشاره به درگذشت هوشنگ میرزایی تدوین‌گر فیلم، یادآور شد: ایشان بعد از اتمام فیلم آمد و خانواده آقا جهانگیر را از نزدیک دید و با موضوع مستند ارتباط نزدیکی برقرار کرد. با رفتن او متاسفانه پس از ساخت فیلم از دنیا رفت؛ جامعه مستندسازان فرد بزرگی را از دست داد.


پانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی مقدم از ۱۸ آذرماه شروع شده و تا ۲۵ آذر در حال برگزاری است.