۰
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۰
قاسم‌خان:

برگزاری «سینماحقیقت» در شرایط کنونی هنر است

یک استاد دانشگاه می‌گوید: در ذات سینمای مستند نوعی اندیشه، پژوهش، تحقیق و اندیشه‌ورزی حاکم است و در صورتی که خوب عرضه و دیده شود، می‌تواند جریان‌ساز باشد.
برگزاری «سینماحقیقت» در شرایط کنونی هنر است
علیرضا قاسم‌خان مستندساز و استاد دانشگاه درباره برگزاری آنلاین چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» به خبرگزاری صبا گفت: جشنواره «سینماحقیقت» مهمترین جشنواره فیلم مستند در ایران و بسیاری از کشورهای منطقه و شاید جز بهترین جشنواره‌های جهانی در حوزه مستند باشد، اما شرایطی که در جهان امروز پدید آمده ما را وادار به تصمیم‌هایی می‌کند که شاید مورد پسند خودمان هم نیست.
وی افزود: به عنوان مثال دبیر محترم جشنواره امسال جشنواره نمی‌تواند خارج از پروتکل‌های بهداشتی و قوانینی که از طرف ستاد کرونا به همه ابلاغ شده عمل کند. اما تلاش بر این است که چراغ این جشنواره روشن بماند.
قاسم‌خان در ادامه بیان کرد: جشنواره‌ها از آنجایی که نام جشن را با خودشان دارند، به گردهمایی‌های فیلمسازان تبدیل می‌شوند و این گردهمایی‌ها باعث می‌شود که آنها همدیگر و آثار یکدیگر را ببینند، تبادل نظر کنند و از این راه جهان بهتری را از زاویه فیلم مستند برایمان متصور شوند.
کارگردان مستند «فرشتگان نگارگری ايران» در ادامه صحبت‌هایش گفت: وقتی شرایط جهان و به تبع شرایط ایران متاثر از شیوع کرونا است، باید ببینیم در این روزگار و شرایط بهترین روش چه چیزی است و بهترین شرایط برگزاری جشنواره‌ها چیست؟ یکی از راه‌ها این است که خیلی ساده بگوییم جشنواره را برگزار نمی‌کنیم و همه دست‌اندرکاران به خانه‌هایشان بروند. اما روشن نگه داشتن چراغ جشنواره «سینماحقیقت» در شرایط سخت هنر است.
وی ادامه داد: جشنواره «سینماحقیقت» در شرایط آنلاین هم باید برگزار شود. چراکه از طرفی خود این موضوع تجربه است. باید ببینیم آیا همین جشنواره‌ها که امسال آنلاین برگزار می‌شوند، در سال‌های آینده می‌خواهند به شکل‌های قدیمی خودشان برگردند و آیا نمی‌شود روش‌های تازه‌ای را در پیش گرفت.
این استاد دانشگاه گفت: وقتی تاریخ سینمای ایران و جهان را بررسی می‌کنیم، بسیاری از اندیشه‌ها را در سینمای حرفه‌ای می‌بینیم. بنابراین با تفکیک سینما موافق نیستم.
کارگردان مستند «آوازهای دریانوردان خلیج‌فارس» در ادامه عنوان کرد: در ذات سینمای مستند نوعی اندیشه، پژوهش، تحقیق و اندیشه‌ورزی حاکم است و در صورتی که خوب عرضه و دیده شود، می‌تواند جریان‌ساز باشد. کما اینکه در بسیاری از نقاط جهان، سینمای مستند دوشادوش سینمای حرفه‌ای جریان‌سازی می‌کند و به سوال‌ها و پرسش‌های بسیاری از مردم جوامع در زمینه‌های گوناگون پاسخ می‌دهد.
قاسم‌خان در پایان گفت: باتوجه به شرایطی که امسال در جهان رقم خورده، برگزاری جشنواره حقیقت بصورت آنلاین است. پس بیاییم و از این زاویه به آن نگاه کنیم که شاید این شیوه تجربه تازه‌ای باشد که در ادامه به کمک ما بیاید. البته ممکن است در این راه خسارت‌هایی هم وجود داشته باشد اما چشم‌انداز و افق آینده ما باید دورتر و وسیع‌تر باشد. به هرحال جهان به این سمت حرکت خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7673
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *