۰
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
رهبر قنبری:

هوادار جشنواره‌های آنلاین هستم، حتی اگر کرونا نباشد

رهبر قنبری مستندساز و کارگردان سینما گفت: من هوادار برپایی آنلاین جشنواره‌های سینمایی هستم، حتی اگر کرونا از جهان حذف شود.
هوادار جشنواره‌های آنلاین هستم، حتی اگر کرونا نباشد
وی ضمن اعلام این نظر به خبرگزاری آنا گفت: همانطور که گفتم، حتی اگر کرونا هم حذف شود، من هوادار جشنواره‌های آنلاین هستم. همین الان هم خیلی دیرهنگام اقدام کردیم و باید زودتر از اینها جشنواره‌های سینمایی‌مان را آنلاین برگزار می‌کردیم.
کارگردان مستند «آینه‌های غبار گرفته» ادامه داد: برگزاری آنلاین جشنواره‌ها راهکاری مفید و موثر است، هر جشنواره‌ای که باشد. موفق‌ترین‌هایش جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان و فیلم مقاومت بود که به درستی و با مدیریت دقیق این ماجرا در آن انجام شد. برنامه ریزی داشتند و سینمادوستان، داخل خانه به تماشای فیلم‌ها نشستند.
این مستندساز یادآور شد: امسال دو سه جشنواره دیگر هم به شکل آنلاین برگزار شد که متاسفانه موفق نبودند. دلیلش این است که آنها بسترهای لازم را طراحی نکرده بودند. برای برگزاری جشنواره آنلاین باید سوال‌هایی پرسیده و پاسخ داده شود. آیا مقدمه و زمینه‌های لازم برای برگزاری طی شده؟ تحت چه شرایطی؟ آیا پلتفرمی برای جشنواره ساخته شده؟ تبلیغات‌ و اطلاع‌رسانی به جاست؟ تماشاگران چگونه فیلم‌ها را خواهند دید؟ جشنواره جایزه مردمی دارد؟ بخش‌های مختلف چگونه از هم مجزا خواهند شد؟ شناسنامه‌ای برای آن در نظر گرفته شده؟
کارگردان فیلم «اویی که می‌شناسمش» یادآور شد: جشنواره «سینماحقیقت» باید زودتر از اینها ورد زبان مردم و سینماگران می‌شد. برگزاری جشنواره آنلاین با سال‌های گذشته تفاوت دارد، باید برایش تلاش بیشتری کرد و تبلیغات مضاعف انجام داد. اما نفس انتخاب این شیوه، اقدامی مهم و قابل توجه است.
قنبری با اشاره به جنبه‌های مثبت برگزاری آنلاین جشنواره‌ها گفت: وقتی جشنواره‌ای را آنلاین برگزار می‌کنیم سالن‌های سینما را درگیر نمی‌کنیم، برق کمتری مصرف می‌شود و به طور کلی در صرف هزینه‌های گزاف صرفه‌جویی می‌کنیم.
کارگردان فیلم سینمایی «برمودا» گفت: در جشنواره‌های حضوری، چه گفتگویی ببین فیلم‌سازان و مخاطبان رد و بدل می‌شود که نمی‌تواند به شکل آنلاین برگزار کرد؟ کلاس را می‌شود به شکل آنلاین برپا کرد، کارگاه و تعامل را حتی می‌شود به بسترهای مجازی برد و نیازی نیست بودجه هدر بدهیم.
*گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 18 تا 25 آذرماه 99 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7672
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *