۰
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران:

فیلم‌های مستند می‌توانند توجه جامعه به بیماران خاص را جلب کنند

یونس عرب بر لزوم پرداختن به مشکلات بیماران خاص و نمایش جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها در سینما، به ویژه سینمای مستند تاکید کرد.
فیلم‌های مستند می‌توانند توجه جامعه به بیماران خاص را جلب کنند
مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران با اشاره به این که جشنواره «سینماحقیقت» بستری برای نمایش فیلم‌های مستند و مستند مدیومی برای نمایش حقیقت است، از اهمیت استفاده از این بستر برای نمایش مشکلات و دغدغه‌های بیماران تالاسمی به خبرگزاری سلامت گفت: این بچه‌ها لایه‌های زیرین جامعه و دردمندترین اقشار اجتماع هستند. اگر در گذشته به این بچه‌ها پرداخته می‌شد و مشکلات آن‌ها را رصد کرده و برای مردم به تصویر می‌کشیدیم، می‌توانستیم نقاط موثر آن‌ها و اینکه  این افراد در صورت دریافت مناسب خدمات چقدر می‌توانند مانند یک فرد طبیعی زندگی کنند را به مردم نشان دهیم.
او ضمن اشاره به مشکلاتی که بیماران خاص با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و اهمیت نمایش این دغدغه‌ها در فرهنگ‌سازی میان مردم، عنوان کرد: چند روز پیش وضعیت قرمز برای وضعیت انتقال خون ایران اعلام شد، این اتفاق به این دلیل افتاده که مردم درکی از مصرف‌کنندگان فرآورده‌های خونی ندارند. به همین جهت اهمیت به تصویر کشیدن مشکلات این بچه‌ها را امروز بیش از گذشته احساس می‌کنیم. از این دست اتفاقات بسیاردر جامعه ما رخ می‌دهد اما نمود آن را در زلزله‌ها و بلایای طبیعی دیده‌ایم که مردم کمک می‌کنند به شرط اینکه نسبت به مشکلات بیماران خاص آگاهی داشته باشند. این گروه بخشی از جامعه ما هستند که همیشه نیازمند فرآورده‌های خونی هستند.
مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران از لزوم توجه مسئولان و دست اندرکاران جشنواره‌های سینمایی در به تصویر کشیدن نیاز بیماران خاص، توضیح داد: بیماران خاص لایه خاکستری جامعه هستند که کمتر مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرند و همیشه در اقلیت قرار دارند. کل جامعه بیماران خاص کشور شاید بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر نباشند اما بخش اعظمی از بودجه سلامت به آن‌ها اختصاص دارد و سازمان‌های بیمه و نهادها باید حمایت‌های ویژه‌ای از این بچه‌ها داشته باشند که هنوز این اتفاق نیفتاده است. ما می‌توانیم با استفاده از سینمای مستند و به نمایش کشیدن مشکلات آن‌ها این مسائل را به گوش مسئولان برسانیم.
عرب در پاسخ به این سوال که زندگی بیماران خاص چه جنبه‌هایی دیده نشده‌ای دارد که اگر فیلمسازها به سمت آن بروند و فیلم‌هایی با این موضوع ساخته شود در فرهنگ‌سازی بین مردم موثر خواهد بود، به مشکلات زندگی یک فرد تالاسمی اشاره و بیان کرد: هر کدام از این بیماران با افراد عادی تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. من در ۳۶ سالگی شاید بتوانم صدها جلد کتاب از سرگذشت زندگی و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی خودم بنویسم زیرا اتفاقات بسیارزیادی تجربه کرده‌ام که شاید کسی که هم‌سن و سال من اما سالم است، تجربه نکرده باشد. من از ابتدای زندگی تزریق خون را داشتیم اما یک فرد سالم این را تجربه نکرده است، یا ما شب را با درد سپری می کردم و دیگران این حال را نداشتند.
او در پایان در پاسخ به این سوال که آیا از خود بیماران هستند کسانی که به این حوزه ورود کرده و با استفاده از مدیوم سینما مشکلاتشان را به تصویر بکشند، گفت: شایان طاهری فیلم مستند 37 دقیقه‌ای را تولید کرد که توسط سازمان اوج ساخته شد. در این مستند بیمار خاص به مرحله می‌رسد که تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما تصویر پدر و مادرش در برابر چشمانش می‌آید و با کمک یک روانشناس مسیر زندگی او تغییر می‌کند. کارهای معدودی در مورد بیماران خاص ساخته شده که بسیار ارزشمند هستند اما خوب است که زندگی افراد موفق جامعه تالاسمی به تصویر کشیده شود. این کار هم می‌تواند به جامعه تالاسمی کمک کند و هم نقش بسزایی در معرفی این افراد به جامعه و فرهنگ‌سازی در مورد آن‌ها داشته باشد تا مردم متوجه شوند که این افراد می‌توانند به صورت عادی زندگی کنند و نباید نگاه ترحم‌آمیز به آنها داشت.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
کد مطلب: 7649
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *