۰
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۲

سینماحقیقت و مدینه فاضله‌ی وینتانیک

فیلم مستند «مدینه فاضله‌ی وینتانیک» که پرتره‌ای از مستندساز فقید کانادایی «پیتر وینتانیک» است و توسط دخترش «میرا» کارگردانی شده، در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به نمایش گذاشته می‌شود.
سینماحقیقت و مدینه فاضله‌ی وینتانیک
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مستند Wintopia «مدینه فاضله‌ی وینتانیک» یکی از آثار منتخب بخش مستند پرتره این دوره‌ی سینماحقیقت است که بصورت غیررقابتی و در قالب نمایش‌های برخط (آنلاین) برگزار می‌شود.
در خلاصه موضوع این فیلم مستند 89 دقیقه‌ای که تولید سال 2019 کشور کانادا است، آمده:  «مرگ ناگهانی "پیتر وینتانیک" فیلمساز مشهور کانادایی و سفیر بین‌المللی فیلم مستند، دخترش "میرا" را با امتیازاتی نامشخص، بدهی‌های پرداخت نشده، سوالاتی بی‌پاسخ و یک جعبه نوار ویدئویی که پدرش برای پروژه‌ی ناتمامش "مدینه فاضله" ضبط کرده بود، تنها گذاشت. میرا در تلاش برای جبران ضرر و زیان، به رمزگشایی از جعبه‌ای که به ارث برده است، می‌پردازد. نتیجه کار یک کلاژ جذاب از تصاویر آرشیوی خانوادگی و بایگانی و صحنه‌هایی از فیلم‌های قبلی پدر و گفتگو با همکاران و اعضای خانواده است که در یک سفر احساسی غم و شادی شکل می‌گیرد...»
این فیلم مستند تاکنون در جشنواره‌های معتبر «ایدفا» هلند، «هات‌داکس» کانادا و «تسالونیکی» یونان به نمایش درآمده است.
پیتر وینتانیک میهمان ویژه دومین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود که سال 1387 برگزار شد و طی آن، دو فیلم برجسته‌ی این مستندساز با عناوین «نوام چامسکی: دستگاه توافق‌سازی» و «سینماوریته: تعریف لحظه» به نمایش درآمد. وینتانیک در سفر خود به تهران، ورک‌شاپ یک‌روزه‌ای هم برای مستندسازان جوان ایرانی برگزار کرد.
این فیلمساز 18 نوامبر 2013 در سن 60 سالگی و به دلیل سرطان مجاری صفراوی در مونترال کانادا درگذشت.
*‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7642
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *