۰
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۱
یادداشت بابک بهداد:

برگزاری آنلاین سینماحقیقت با گستره مخاطب بیشتر همراه است

بابک بهداد نایب رئیس انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند که با ساخت مستند «بهارستان»، موفقیت‌های زیادی را بدست آورد، یادداشتی را درخصوص برگزاری آنلاین چهاردهمین دوره‌ی جشنواره سینماحقیقت به رشته تحریر درآورده که در روزنامه ایران منتشر شده است.
برگزاری آنلاین سینماحقیقت با گستره مخاطب بیشتر همراه است
وی در این یادداشت عنوان کرده که برگزاری آنلاین سینماحقیقت با گستره مخاطب بیشتر و جریان‌سازی بهتر همراه خواهد شد.
متن کامل یادداشت بابک بهداد به این شرح است:
محمد حمیدی مقدم پیش از حضور در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و پذیرش مسئولیت این مرکز و به تبع آن دبیری جشنواره سینماحقیقت حضور در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی را تجربه کرده بود و آگاهی و شناخت خوبی از تجربه‌های جهانی جشنواره‌ها داست. شاید همین تجربه‌ها پشتوانه خوبی برای رودرویی با شرایط اگر چه متفاوت کرونا بود. با اوج‌گیری کرونا، چشم‌انداز روشنی نسبت به نحوه برگزاری جشنواره وجود نداشت.
دبیر چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت برای تصمیم‌گیری درست درباره سرنوشت این دوره از جشنواره از انجمن صنفی تهیه‌کنند‌گان سینمای مستند و انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند دعوت به مشارکت و همفکری داشت. نمایندگان اصناف معرفی و شورای سیاستگذاری جشنواره سینماحقیقت با سرپرستی ایشان تشکلیل شد. در تمام این مدت نمایندگان با شورای مرکزی هیات مدیره در ارتباط بودند و در واقع تصمیم‌گیری در این باره حاصل مشارکت جمعی بود.
یکی از پیشنهادیی که بحث زیادی پیرامون آن شکل گرفت برگزاری جشنواره به شکل آنلاین بود. جشنواره‌های مختلفی در جهان به این شیوه برگزار شده بود و تجربیات آنها می‌توانست الگوهایی برای جشنواره سینماحقیقت ارائه دهد. در جلسه شورای سیاستگذاری تمام مسائل بررسی و جوانب کار سنجیده شد. در ابتدا تصمیم بر آن بود که بخشی از جشنواره به صورت فیزیکی و بخشی دیگر به شکل آنلاین برگزار شود، اما در نهایت تصمیم بر آن شد که کل جشنواره در قالب آنلاین برگزار شود. پس از آن بحث‌ها حول محور نحوه مدیریت و  چگونگی برگزاری آنلاین بود. فقط بحث نمایش فیلم‌ها مطرح نیست و کارگاه‌های آموزشی، جلسات نقد و گفتگو و تمام بخش‌های جنبی قرار است در بستر آنلاین انجام شود.
خوشبختانه با درایت دبیر و دبیرخانه جشنواره و با مشورت شورا، جشنواره توانست به نگاه درستی در این زمینه برسد. البته هنوز برای قضاوت دور است چرا که وارد مرحله اجرا نشده‌ایم و ممکن است همچون جشنواره فیلم کوتاه و جشنواره مهر سلامت در اجرا با کاستی‌هایی مواجه باشیم، اما به عقیده من نیمه پر به نیمه خالی می‌ارزد. پیش‌بینی روشنی برای پایان دوران کرونا وجود ندارد و بر این اساس نمی‌توان در سکوت، دست روی دست گذاشت و منفعلانه منتظر ماند. فیلمسازان و برگزارکنندگان جشنواره‌های کشورمان ناگزیرند از این که خودشان را با شرایط تطبیق بدهند. با تحقیق، مطالعه و بررسی همه جانبه به طور حتم به روش‌های اجرایی منطقی برای برگزاری آنلاین جشنواره خواهیم رسید.
برگزاری آنلاین جشنواره تعداد مخاطبان بیشتری را دربرمی‌گیرد و می‌تواند جریان‌سازی بهتری هم در سینما اتفاق بیافتد. اگر چه ملاک و معیارهای زیباشناسی روی پرده عریض سینما نمود پیدا می‌کند و برای هر فیلمسازی کیف پخش صدا اهمیت ویژه‌ای دارد اما چاره‌ای نیست، ناگزیریم! چرا که جهان به این سمت و سو گرایش پیدا کرده و رویکرد شرکت‌های بزرگ هم به ساخت فیلم‌های ویدیویی برای پخش در ابعاد کوچکتر متمایل شده است. 
 
 
کد مطلب: 7630
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *