۰
چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۶

افزایش 70 درصدی ساخت مستندهای زیست‌محیطی و حیات‌وحش در ایران

در طول سال‌های اخیر، مستندسازان سینمای ایران توجه ویژه‌ای به مسائل زیست‌محیطی و حیات وحش کشور داشته‌اند. امسال هم 94 فیلم مستند با این موضوع در دبیرخانه چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت به ثبت رسیده که نسبت به آمار سال گذشته (55 فیلم) نشان از افزایش 70 درصدی تولید مستندهای محیط زیستی و حیات‌وحش در ایران دارد.
افزایش 70 درصدی ساخت مستندهای زیست‌محیطی و حیات‌وحش در ایران
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با توجه به ثبت 894 فیلم مستند در دبیرخانه این دوره‌ی جشنواره، 10.5% این آثار، مستندهای گونه‌ی زیست‌محیطی و حیات‌وحش هستند.
برخی از این فیلم‌های مستند که به چهاردهمین دوره جشنواره سینماحقیقت ارائه شده‌اند، از مضامینی چون سیل استان‌های گلستان، خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان، تخریب جنگل‌های شمال، عجایب طبیعی خلیج‌فارس، زادآوری فلامینگوها در نمک‌زارهای آبادان، نخلستان‌های شادگان، آتش‌سوزی در گیلان‌غرب، قنات و کاریز در مناطق خشک ایران، خشکسالی زیستگاه تمساح گاندو، جاری شدن رودخانه زاینده‌رود، قاچاق هوبره در حاشیه خلیج‌فارس، پرورش ماهی در لرستان، اولین سد خشتی جهان در قمصر کاشان، آلودگی دریای کاسپین، دیرزی‌ترین گونه‌ی درختی ایران، چرخه‌ی زیست میگوی ببری، همه‌گیری کرونا و مشکلات کوچ عشایر به ییلاق، جنگل آذینی در هرمزگان، خاصیت درمانی آب‌گرم‌های شمال ایران، زندگی ماهیگیران سواحل خزر، زیبایی‌های تالاب شیدور هرمزگان، تالاب کجی در محدوده‌ی نهبندان، قوچ و میش کرمان، خشکسالی و سیلاب رودخانه کشکو لرستان، ورود ملخ‌های صحرایی به جاسک، آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد، دشت "سهرین" محل زاد و ولد آهوی ایرانی، کشت انگور سیاه ارگانیک در سردشت، وضعیت رودخانه‌های زرجوب و گوهررود که منشا تالاب انزلی هستند، پرندگان مهاجر دریاچه ارومیه، صید زالو در گیلان، چالش‌های خاک در ایران، جزیره آشوراده، پرورش شترمرغ در گلستان، صید سنتی در هرمزگان و... برخوردار هستند.
بدیهی است که نمایش هر یک از این آثار موضوعی در سینماحقیقت، منوط به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی جشنواره در گروه‌های مستندهای کوتاه، نیمه‌بلند و بلند است.
*‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7628
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *