۰
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۱

مهوش شیخ‌الاسلامی: برگزاری برخط جشنواره، سینماحقیقت را سرپا نگه می‌دارد

کارگردان با سابقه‌ی سینمای مستند با اشاره به انتخاب درست شیوه آنلاین برای برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تاکید کرد که این روش می‌تواند جشنواره را سرپا نگه داشته و در آینده هم ادامه یابد.
مهوش شیخ‌الاسلامی: برگزاری برخط جشنواره، سینماحقیقت را سرپا نگه می‌دارد
مهوش شیخ‌الاسلامی درباره‌ی برگزاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت به صورت آنلاین (برخط) گفت: برگزاری جشنواره در شرایط کنونی و به این صورت اتفاق بسیار خوبی است. تمام جشنواره‌هایی که پیش از این برگزار شدند به همین شکل خود را سرپا نگه داشتند. برای دبیر محترم جشنواره و تیم برگزاری مهم بود تا جایی که ممکن است سلامت افراد تامین شود و در عین حال جشنواره را هم حفظ کنند. کرونا تا ابد با ما نیست، بنابراین با این اتفاق و برگزاری آنلاین (برخط) جشنواره بسیار موافقم. تعطیل کردن جشنواره جنب و جوش فعالان این عرصه را از بین می‌برد و دلسردی به همراه داشت؛ اما همین جشنواره آنلاین امیدی است برای ساخت فیلم‌های بهتر، فعالیت فیلمسازان، شور رقابت و... که در نهایت باعث می‌شود این جشنواره‌ معتبر سرپا باقی بماند.
کارگردان مستند «به کجا تعلق دارم» در مورد بخش ویژه کرونا که امسال به جشنواره اضافه شده است نیز گفت: زمان جنگ افغانستان و بعد از اتمام آن، بدون آن که برنامه‌ریزی دقیقی وجود داشته باشد، همه به دنبال این سوژه رفتند. البته فیلم در هر صورت قابل استفاده است، به این دلیل که مسائل تاریخی و اجتماعی در آن ثبت شده است، اما نبود برنامه‌ریزی مدون و دقیق باعث شد تا اثر درخوری در زمینه افغانستان نداشته باشیم. امیدوارم راجع به کرونا برنامه‌ریزی دقیقی شده باشد. به هرحال کرونا مقوله‌ای است که با سلامت آدم‌ها سروکار دارد و کسانی که به این موضوع در فیلم‌هایشان پرداخته‌اند، همت والایی دارند و در واقع از خود گذشتگی کرده‌اند.
شیخ‌الاسلامی، رشد 22 درصدی حضور فیلمسازان زن در این دوره از جشنواره را اتفاق خوشایندی قلمداد کرد و افزود: با شنیدن این خبر بسیار خوب، یاد دورانی افتادم که شروع به کار کردم و مشکلات فراوانی داشتم. تلاش و فیلمسازی زنان برگرفته از همت آنهاست. امیدوارم این روند ادامه‌دار باشد نه اینکه فیلمسازان زن بعد از ساخت یک یا دو فیلم، یا شاگرد اول نشدن در این رقابت کار را رها کنند و بروند. با پیشرفت تکنولوژی، دوربین‌های دیجیتال و مواردی از این دست هرکس به‌راحتی می‌تواند فیلم بسازد، اما مهم تداوم در مسیر دشوار فیلمسازی است.
برنده نشان فیروزه اولین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ادامه داد: در دوره‌ای هستیم که مقابله با این بیماری به مثابه جنگ است. کرونا از لحاظ اقتصادی، روانی و روحی ابعاد گسترده‌ای دارد، به طور حتم سال‌ها درباره‌ی آن فیلم ساخته خواهد شد. امیدوارم حاصل تلاش دوستان مستندساز در این بخش به یادماندنی باشد.
شیخ‌الاسلامی در پایان تاکید کرد: برای اولین بار است که جشنواره سینماحقیقت به صورت آنلاین برگزار می‌شود. با این انتخاب بسیار موافقم و امیدوارم در دوره‌های آینده شاهد تداوم این روش باشیم.
 
کد مطلب: 7622
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *