۰
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹

آزاده بی‌زار گیتی: حضور پُررنگ زنان در سینماحقیقت قابل توجه است

عضو شورای سیاست‌گذاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت، افزایش جوایز و حضور پررنگ مستندسازان زن را از ویژگی‌های مهم این دوره دانست.
آزاده بی‌زار گیتی: حضور پُررنگ زنان در سینماحقیقت قابل توجه است
آزاده بی‌زار گیتی گفت: شیوع ویروس کرونا جهان را با شرایط پیچیده‌ای روبه‌رو کرده و این شرایط مستقیم با بودن و جان انسان‌ها سر و کار دارد. بسیاری از جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی جهان متاثر از این شرایط بود و همه با وضعیت مبهمی روبه‌رو بودیم. تیم برگزاری این رویداد و دبیر محترم آقای حمیدی‌مقدم این حساسیت را داشتند که هم جشنواره تعطیل نشود و هم در شرایط مناسب برگزار شود.
وی با تاکید بر این که شرایط سیاست‌گذاری جشنواره سینماحقیقت متاثر از این شرایط، با چالش‌های جدیدی روبه‌رو بود، ادامه داد: جشنواره‌هایی مثل کن، تورنتو و ونیز از جمله رویدادهایی بود که هر کدام مجبور بودند به اقتضای شرایط کشورشان تصمیم‌های متفاوتی را برای برگزاری لحاظ کنند. تیم برگزاری جشنواره سینماحقیقت هم با توجه به این وضعیت گزینه‌های متفاوتی را طی جلسات متعدد مطرح و بررسی کرد و در نهایت به این نتیجه رسید که جشنواره برگزار شود.
عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره سینماحقیقت در ادامه بیان کرد: همه این رایزنی‌ها به این دلیل بود که بتوانیم باتوجه به شرایط به مطلوب‌ترین تصمیم ممکن برسیم. طی جلسات متعدد و چند ساعته در نهایت خرد جمعی تیم برگزاری به این نتیجه رسید که جشنواره به شکل آنلاین برگزار شود.
بی‌زار گیتی عنوان کرد: به هر حال برگزاری جشنواره به شکل آنلاین همانطور که اشاره کردم در سرتاسر جهان تجربه‌ی بدیعی است که فکر می‌کنم حتماً محاسنی دارد. این شکل از برگزاری جشنواره، تجربه‌ای تازه برای فیلمسازان، دبیر و تیم برگزاری است.
این کارگردان سینمای مستند گفت: چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت دو ویژگی دارد؛ اول این که به خاطر احترام به حقوق و شان فیلمسازان سینمای مستند، تلاش بسیاری انجام شده تا شاهد افزایش چشمگیر جوایز نسبت به سال‌های گذشته باشیم. دومین نکته حضور پررنگ خانم‌های مستندساز در هیات انتخاب جشنواره است.
*‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
 
کد مطلب: 7619
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *