۰
يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲

چشم‌انداز سینمای مستند شیلی در سینماحقیقت

در بخش "چشم‌انداز" چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، منتخبی از آثار مستندسازان برجسته کشور شیلی به نمایش گذاشته می‌شود.
چشم‌انداز سینمای مستند شیلی در سینماحقیقت
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، شیلی از کشورهای صاحب‌نام در عرصه‌ی مستندسازی است که فیلمسازان مطرحی نظیر «پاتریشیو گازمن» را به سینمای جهان معرفی کرده است.
در این دوره‌ی سینماحقیقت که بخش بین‌الملل آن بصورت غیررقابتی و در قالب نمایش‌های برخط (آنلاین) برگزار می‌شود، منتخبی از بهترین آثار مستندسازان برجسته‌ی شیلیایی به نمایش درمی‌آید.
شیلی chile کشوری واقع در قاره آمریکای جنوبی و پایتخت آن سانتیاگو است. نقشه‌ی جغرافیایی این کشور در این قاره، به مانند یک نوار بلند و باریک میان رشته کوه‌های آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی و از شرق با آرژانتین هم‌مرز است.
یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی شیلی و منطقه‌ی آمریکای لاتین، به اوایل دهه‌ی 70 میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که «سالوادور آلنده» در نوامبر 1970 در انتخابات سراسری این کشور پیروز و رئیس‌جمهور شیلی شد، اما با کودتای 11 سپتامبر 1973 و حمله نیروهای ارتش به رهبری آگوستو پینوشه به کاخ رسایت جمهوری (پالاسیو لاموندا) کشته شد. این کودتا تاثیر شگرفی بر تاریخ این کشور و روند جنگ سرد گذاشت.
امروزه کشور شیلی با توجه به رشد اقتصادی و توسعه پایدار در شاخص‌هایی همانند سرانه ملی، تجارت و اقتصاد آزاد و... یکی از باثبات‌ترین کشورهای منطقه آمریکای لاتین بشمار می‌آید.
*‌مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه 1399 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 7611
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *