۱
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۴
گزارشی از حواشی اختتامیه جشنواره «سینماحقیقت»؛

از هنرنمایی فرزند کشتی‌گیر معروف تا ثبت یادگاری‌های تلخ و شیرین

سیزدهمین جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» در میان شور و اشتیاق حاضران در تالار وحدت به کار خود پایان داد.
از هنرنمایی فرزند کشتی‌گیر معروف تا ثبت یادگاری‌های تلخ و شیرین
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت؛ مراسم اختتامیه جشنواره فیلم مستند ایران با حضور چهره های مختلف فرهنگی، هنری، مهمانان داخلی و خارجی جشنواره و مدیران دولتی رنگ و بوی خوشی به خود گرفت.
ساعاتی قبل از آغاز جشنواره بسیاری از دست اندرکاران در تالار وحدت حاضر شدند تا شرایط را برای برگزاری هر چه بهتر اختتامیه سینماحقیقت فراهم کنند.
عوامل اجرایی و کارگردان مراسم اختتامیه هم ساعاتی قبل از شروع جشنواره، تصاویر، صدای سالن و نورپردازی صحنه را بررسی کردند.
میهمان‌های خارجی و حاضران در لابی تالار کنار هم و در مقابل نشان جشنواره عکس یادگاری گرفتند و درباره رخدادهای جشنواره با هم سخن گفتند.
داوران جشنواره و مهمانان خارجی جشنواره هم دقایقی قبل از دیگر مهمانان وارد سالن اصلی تالار شدند و در انتظار آغاز مراسم نشستند. سپس با شنیده شدن صدای زنگ، موسیقی در سالن پخش شد و درهای تالار روی دیگر مهمانان جشنواره گشوده شد.
اهالی مطبوعات و عکاسان و تصویربرداران خبرگزاری ها و تلویزیون های مختلف هم از ساعاتی قبل در جایگاه ویژه حاضر شده بودند و با ثبت تصاویر متفاوت تلاش می کردند تا اتفاقات جشنواره را به بهترین نحو منعکس کنند.
حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی)، علی ربیعی (سخنگوی دولت)، علیرضا رضاداد (مشاور ارشد سازمان سینمایی)، امیر ناظمی (معاون وزیر ارتباطات)،محمد حمیدی مقدم (دبیر جشنواره و مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، محمدمهدی طباطبایی نژاد (معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی)،  منوچهر شاهسواری(مدیرعامل خانه سینما)، مسعود خوانساری (رییس اتاق بازرگانی تهران)، محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، محمد تهامی‌نژاد، احمد ضابطی جهرمی، حسین ترابی، سیف‌الله صمدیان، مهرداد اسکویی، علی اکبر رفوگران، سام کلانتری، محسن شامحمدی میراب، احمد ضابطی جهرمی، رائد فریدزاده، منوچهر شاهسواری، محمدحسین مهدویان، فرید فرخنده کیش، بهرام عظیمی، سردار احمد نوریان، اهالی سینمای مستند و علاقه‌مندان از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.
سیف الله صمدیان داور جشنواره و هنرمند عکاس، پیش از شروع مراسم با دوربین موبایل خود به مصاحبه با کاراکتر فیلم «بانو عصمت» پرداخت و لحظاتی را به گپ و گفت با او گذراند.
محمدرضا شهیدی فرد مجری آیین اختتامیه جشنواره پیش از شروع اجرای خود آرزوی باران برای حال این روزهای تهران کرد.
پرسش شهیدی فرد از تماشاگران برای آغاز مراسم اهدای جوایز و علاقه و شور مخاطبان موجب آن شد تا مراسم اهدای جوایز با سرعت بیشتری آغاز شود.
سام کلانتری که برای فیلم «جایی برای فرشته‌ها نیست» جایزه هنر و تجربه را از آن خود کرد، تندیسش را از درون جعبه مخملی بیرون آورد و به حاضران نشان داد.
حضور کاراکتر اصلی فیلم «آشو» بر روی صحنه جهت دریافت جایزه بین‌الملل و در آغوش کشیدن داوران توسط این کودک عشق سینمایی از نکات جذاب جشنواره بود. البته آشو از جمعیت زیاد حاضر در اختتامیه دچار شوک شده و به قول خودش از این شلوغی کلافه بود.
یکی دیگر از اتفاقات جالب در شب اختتامیه، پخش پیام تصویری کارگردان‌ان بخش بین‌الملل برای حاضران در سالن بود. پیام تون فانت زانفورت کارگردان «قهرمان گله» از کشور هلند خنده حضار را همراه داشت.
اجرای دو نوازی پیانو و ویلنسل در میانه مراسم اندکی حال و هوای جشنواره را تغییر داد اما نکته جالب توجه بعد از اجرا آن بود که شهیدی فرد اعلام کرد نوازنده پیانو پوریا خادم فرزند آقای خادم کشتی گیر مشهور ماست که با همراهی علی آقاجانی این دو نوازی را اجرا کردند.
فرزاد خوشدست که رکورد دریافت جایزه را در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به نام خود ثبت کرد بعد از دریافت جایزه بهترین صدابرداری پیام صوتی مرتضی پورصمدی را برای مخاطبان پخش کرد.
شاید نقطه انرژی بخش و جذاب جشنواره حضور بانو عصمت احمدیان بر روی صحنه تالار وحدت بود. حضار به احترام این مادر شهید لحظاتی را ایستادند و برای او کف زدند و سخنرانی کوتاه این مادر شهید شور و اشتیاق جشنواره را تا لحظات پایانی مراسم باقی نگه داشت.
بیرون از سالن‌ها و هنگام اعلام جوایز تلاش خبرنگاران برای مصاحبه با برگزیدگان جشنواره هم قابل توجه بود.
برگزیدگان و دست اندر کاران جشنواره هم در نهایت آخرین تصویرهای یادگاری را بر روی صحنه تالار وحدت ثبت کردند و پرونده سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت در روزهای پاییزی تهران به پایان رسید.
 
کد مطلب: 7452
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *