۰
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۷
دبیر جشنواره «سینماحقیقت» در مراسم اختتامیه:

گام‌های امسال جشنواره در مسیر استانداردسازی بود

دبیر جشنواره در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت گفت: با گام های استوار مسیرهای تازه را مثل یک درخت تنومند با ریشه های کهن و جوانه های نو تجربه می کنیم.
گام‌های امسال جشنواره در مسیر استانداردسازی بود
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، محمد حمیدی مقدم در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت با خوشامدگویی به مهمانان بیان کرد: سلام و سپاس بیکران از حضور و همراهی شما در آیین اختتامیه سینما حقیقت، اول از همه از مستندسازانی که حضور همه مان در اینجا مدیون آن هاست، تشکر می کنم. همچنین از سازندگان آثار بخش های رقابتی و غیررقابتی، مدرسان و هنرجویان کارگاه های آموزشی، فعالان بازار سینمای مستند و همه آن هایی که از دور و نزدیک دستی بر این حوزه دارند و دلشان برای سینمای نجیب مستند می تپد، تشکر می کنم و به همه تان خوشامد می گویم.
وی افزود: پرسش های جدید نیاز به پاسخ های جدید دارند. نمی شود در این فضای پویا و پرتحرک به روش های قدیمی بسنده کرد. نوزایی و دگرگونی نشان دهنده درک درست ما از شرایط زمانه است. هم تجربه ارزشمند برگزاری 12 دوره گذشته جشنواره بین المللی سینماحقیقت را چراغ راه خود می دانیم و هم با گام های استوار مسیرهای تازه را مثل یک درخت تنومند با ریشه های کهن و جوانه های نو تجربه می کنیم.
دبیر جشنواره از همه دست اندرکاران و عوامل این جشنواره قدردانی کرد و گفت: سربلندم از این که گلایه کنندگان نسبت به تغییرات جشنواره روز به روز بیشتر به ضرورت تحولات ایجاد شده دل سپردند. گام های امسال جشنواره برای استانداردسازی آن، فرصت ها و شرایط مناسب تری را برای شرکت کنندگان در جشنواره فراهم کرد.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با اشاره به برخی از آمارهای این رویداد بین المللی سینمای مستند توضیح داد: امسال 35 هزار و 86 مخاطب به تماشای فیلم های جشنواره نشستند و 27 هزار و 350 نفر نیز از طریق رزرو بلیت فیلم ها را تماشا کردند. همچنین 7736 بلیت فروخته شد و میانگین روزانه حدود 4 هزار تماشاگر در این رویداد ثبت شد. رضایت همگانی و امکان دسترسی بهتر به فیلم ها و برنامه ها یکی دیگر از دستاوردهای این تحول است و باید بگویم که در این مسیر گام های بیشتری برخواهیم داشت.
حمیدی مقدم خاطر نشان کرد: تعداد 168 فیلم در سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت نمایش داده شد که از این میان سهم بخش مسابقه ملی 62 فیلم بود. همچنین 54 در بخش مسابقه بین الملل، 29 فیلم در بخش جایزه شهید آوینی، 16 فیلم در بخش خارج از مسابقه و گلچینی از بهترین مستندهای جهان از 39 کشور در این رویداد نمایش داده شدند. رنگین کمانی از برترین آثار مستند ایرانی از شهرهای دور و نزدیک سینماحقیقت نشان داد که ایران تنها محدود به تهران نیست.
وی با بیان این که تصویری امیدوار کننده از ظرفیت و توانایی هنرمندان سراسر ایران در جشنواره ارائه شد، عنوان کرد: فرصتی یگانه برای دیدن همه جا و شنیدن همه صداها در جشنواره ایجاد شد. سینماحقیقت این قابلیت ها را به خود دید و شنید و به آن پاسخ داد. نمایش منتخبی از آثار جشنواره در 20 استان باعث شد تا مردم تصویر خود را در آینه مستند ببینند؛ در واقع یک فراخوان عمومی برای تماشای مستند در سراسر ایران و در کنار آن تلاش برای ایجاد چرخه اقتصادی مستند برای اولین بار از طریق فروش بلیت و توجه به حقوق مادی و معنوی صاحبان آثار ایجاد شد. سینماحقیقت نشان داد چه جوانان برومندی به سینمای مستند روی آورده اند و تجربه پیشکسوتان چقدر گرانبهاست. جشنواره چهاردهم نزدیک است و تجربه های دوره سیزدهم را به کار می بندیم تا مسیر را ادامه دهیم.
دبیر جشنواره با اشاره به اهداف این جشنواره در دوره آتی با توجه به تجربه های قبلی گفت: همراهی صنوف و بهره گیری از شورای سیاستگذاری فرصت ارزشمندی بود که از آن در آینده نیز بیش از پیش بهره خواهیم برد. استفاده از تجربه جمعی برای اصلاح برخی آیین نامه ها و روش ها نیز در دستور کار قرار می گیرد. بر این باوریم سینماحقیقت به جایگاهی رسیده که می توان انتظار داشت اولین نمایش مستندها در این جشنواره صورت بگیرد.
وی با اشاره به ضرورت اتخاذ نگاه حرفه ای به بازاریابی و فروش آثار مستند توضیح داد: بر آنیم تا حضور و سهم بیشتری از بازار مستند منطقه و جهان داشته باشیم. کلام پایانی من نیز سپاس از همراهی همه شماست. از اعضای هیات انتخاب، داوران و مشاوران، همکاران خوبم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و ستاد جشنواره، صنوف سینمایی، تهیه کنندگان و کارگردانان سینمای مستند که دو بازوی کارآمد در سیاستگذاری جشنواره بودند، نیز تشکر می کنم.
حمیدی مقدم ادامه داد: از همکاران سازمان سینمایی، اهالی مطبوعات و رسانه که دیده شدن مستند مدیون تلاش های آن هاست، تشکر می کنم. از سازمان صداوسیما که در کنار سینمای مستند و جشنواره ایستاده است نیز باید قدردانی کنم. به ویژه از شبکه های چهار، مستند، یک، دو، آی فیلم و پرس تی وی و همه گروه های خبری نیز سپاسگزارم. همچنین از پردیس سینمایی چارسو برای همکاری بی دریغ در همه بخش ها و سینماتیکت برای همفکری در امر رزرو بلیت، نیز باید قدردانی کرد. 
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار کرد: درخشش سینمای مستند را در همه عرصه ها می توان دید. سینمایی که نمی توان آن را نادیده گرفت و باید برای داشتن سینمای ملی، به سینمای مستند امید داشت. زیرا مستند جهان و انسان بهتری می سازد.
 
کد مطلب: 7441
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *