۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۸
داور بخش مستند بلند بین الملل جشنواره سینماحقیقت:

مستندهای ایرانی مفاهیم قابل لمس جهانی دارند!

داور بخش مستند بلند بین الملل جشنواره سینماحقیقت می‌گوید نمی توانم از مستندهای خوبی که به واسطه داوری دیدم نام ببرم اما باید بگویم فیلم های ایرانی مفاهیمی قابل لمس دارند که نیاز به فهم زبان را کنار می زنند و دارای جایگاهی بین المللی می شوند.
مستندهای ایرانی مفاهیم قابل لمس جهانی دارند!
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، کارول پیکارشیک برنامه ریز و هیات انتخاب جشنواره مستند داکس ایگینست گراوینی لهستان که از داوران بخش مستند بلند بین الملل جشنواره سینماحقیقت امسال هم هست، عنوان کرد: جشنواره مستند سینماحقیقت در مقایسه با خیلی از جشنواره های مستند دیگر از رتبه بالاتری برخوردار است. من به واسطه کارم به جشنواره های خیلی زیادی سفر می کنم اما این جشنواره نه تنها در بخش نمایش فیلم ها، نشست ها و کارگاه ها، حرفه ای عمل کرده است که مهمانان خارجی زیادی دارد، فضای گرمی برای ارتباطات ایجاد کرده و فضا به قدری صمیمانه و در عین حال حرفه ای است که فکر می کنم در کشور خودم هستم و این نقاط قوت، سینماحقیقت را از دیگر جشنواره ها از دید من متمایز می کند.
کارول پیکارشیک برنامه ریز و هیات انتخاب جشنواره مستند داکس ایگینست گراوینی لهستان توجه به بخش صنعت و بازار مستند را از اتفاق های خوب این رویداد سینمایی مستند برشمرد و ادامه داد: برگزار کنندگان جشنواره بسیار خوب عمل می کنند و حسی که ما به عنوان مهمان خارجی پیدا می کنیم آنقدر خوب است که بتوانیم علیرغم مصاحبه های کاری و تخصصی خودمان، فرصت و حوصله داشته باشیم تا با رسانه های حاضر در جشنواره هم به گفت و گو بنشینم.
مدیر شرکت پخش فیلم اگینست گراویتی هدف خود را از حضور در جشنواره سینماحققیت آشنایی بیشتر با مستندسازان ایرانی، فیلم های تولید شده به منظور ارایه در جشنواره اگینست گراویتی برشمرد و ادامه داد: نمی توانم از مستندهای خوبی که به واسطه داوری دیدم نام ببرم اما باید بگویم فیلم های ایرانی مفاهیمی قابل لمس دارند که نیاز به فهم زبان را کنار می زنند و دارای جایگاهی بین المللی می شوند.
پیکارشیک با اشاره به اینکه مهم تر از جنبه های فرهنگی در یک فیلم مستد، برای او انسانیت مهم است، درباره آخرین ساخته مهرداد اسکویی به نام «سایه های بی خورشید» گفت:  اسکویی به خوبی به سوژه فیلم اش نزدیک شده و به نوعی با او برخورد کرده که از او یک بازیگر حرفه ای ساخته است. فضاسازی فیلم او عالی است و حس انسانی عمیق منتقل می کند. همچنین تعادل بین تعریف داستان و تصویربرداری بسیار ویژه است و برای کسانی که از فرهنگ های دیگری بودند کاملا قابل فهم بود.
برنامه ریز جشنواره مستند داکس ایگینست گراوینی در پایان با اشاره به این مطلب که افراد زیادی در کارگاه او شرکت کرده اند اظهار امیدواری کرد حرف هایش بتواند برای مستندسازان ایرانی مفید باشد. همچنین از گفت و گو با مستندسازانی خبر داد که طرح هایشان مورد توجه او قرار گرفته بودند و خود را مشتاق و منتظر شنیدن خبرهای بیشتر از این افراد دانست.
 
کد مطلب: 7350
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *