۰
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۵
محمدحسن دامن‌زن:

سینمای مستند  بودجه ای همپای سینمای داستانی می خواهد

محمدحسن دامن‌زن معتقد است، سینمای مستند برابر سینمای داستانی است و همپای آن بودجه می‌خواهد.
سینمای مستند  بودجه ای همپای سینمای داستانی می خواهد
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، محمدحسن دامن‌زن، مستندساز باسابقه که با فیلم کوتاه «هم‌نفس» در بخش مسابقه ملی حضور دارد، درباره فرآیند شکل‌گیری ایده ساخت این فیلم گفت: ایده ساخت فیلمی درباره گربه‌ها پیش‌تر توسط یک دوست به من پیشنهاد شد. اما همین ایده تبدیل به فیلمی درباره خانم رئوفی شد. من در طی تحقیق درباره گربه‌های کوچه، خیابان و پناهگاه‌های موجود برای حیوانات در ایران به خانم رئوفی رسیدم و در واقع با دیدن ایشان به نوعی شخصیت خودم را پیدا کردم.
 وی تاکید کرد: من تحقیق درباره یک موضوع را فقط متمرکز بر مطالعه کتاب و جست‌و‌جو در اینترنت نمی‌دانم، بلکه به نظرم پیدا کردن شخصیتی که به درد فیلمساز بخورد و دارای خصوصیاتی که مدنظر کارگردان است، مهم‌ترین بخش تحقیق است. با پیدا کردن خانم رئوفی فیلمبرداری شروع شد ولی با مرگ ایشان فیلم سمت و سوی دیگری پیدا کرد که از دل آن فیلم «هم نفس» بیرون آمد.
 این مستندساز در پاسخ به اینکه سینمای مستند ایران را در ژانرها و موضوعات مختلف چطور ارزیابی می‌کند، توضیح داد: سینمای مستند ایران به دلیل کمبود بودجه در مرحله ساخت و مراحل بعد از ساخت با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند، بودجه‌های فعلی برای اینکه فیلم‌ها به سرانجام برسند کافی نیستند. هر چقدر موضوعات، بکر و نوآورانه باشد اما بودجه برای به تصویرکشیدن‌شان کافی نباشد خود به خود فیلم به اثری پیش پا افتاده بدل می‌شود. سینمای مستند برابر سینمای داستانی است و همپای آن بودجه می‌خواهد.
 دامن‌زن نظر خود را درباره تغییراتی که در زمینه صدور کارت و فروش بلیت در سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به منظور ساماندهی و نظم بیشتر جشنواره رخ داده است، اینطور بیان کرد: متاسفانه ما در زمینه ساماندهی و نظم مشکلی نداریم، ساماندهی وقتی به مشکل می‌خورد که در عمل ناکارآمد از آب در می‌آید. باید در خود جشنواره دید که تا چه اندازه این برنامه‌ها موفق هستند، امیدوارم جواب بدهد و تماشاگران فیلم‌های دلخواهشان را تماشا کنند.
  او درباره جذب مخاطبان بیشتر برای سینمای مستند عنوان کرد:ما چه بخواهیم و چه نخواهیم تنها جشنواره معتبر مختص به سینمای مستند، جشنواره سینماحقیقت است و همین جشنواره تولیدات سینمای مستند ایران را سبک و سنگین کرده و قیمت‌شان را مشخص می‌کند. اگر حضور تماشاچیان دلیل بر موفقیت یک جشنواره باشد حضور هزاران تماشاچی که برای دیدن فیلم‌ها صف کشیده‌اند خود دلیل بر این است که جشنواره توانسته با تماشاچیان ارتباط برقرار کند و به همین علت هم توانسته رابطه تماشاچی و سینمای مستند را ارتقا دهد.
 
کد مطلب: 7295
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *