۰
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
هدیه گرانبهای مهمان ویژه جشنواره به موزه سینما اهدا شد

اشپیتزر مارلین: شور و شوق مستندسازان ایران من را به وجد آورد/ حمیدی‌مقدم: این هدیه برای ما و سینمای ایران بسیار ارزشمند است

اریک اشپیتزر مارلین دستگاه ضبط صدای قدیمی خود را به موزه سینمای ایران اهدا کرد.
اشپیتزر مارلین: شور و شوق مستندسازان ایران من را به وجد آورد/ حمیدی‌مقدم: این هدیه برای ما و سینمای ایران بسیار ارزشمند است
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مراسم اهدای دستگاه ضبط قدیمی توسط اریک اشپیتزر مارلین، صدابردار مشهور اتریشی به موزه سینما صبح امروز (چهارشنبه 20 آذر) در مکان موزه سینما برگزار شد.

محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر جشنواره سینماحقیقت)، مرتضی رزاق‌کریمی (قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، مهران عباسی انارکی (مدیر موزه سینما)، احمد ضابطی جهرمی، محمد تهامی‌نژاد و جمعی از مهمانان خارجی جشنواره از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در ابتدای مراسم محمد حمیدی‌مقدم ضمن خیر مقدم به مهمانان حاضر در مراسم و نماینده سفارت اتریش گفت: ما در وضعیت متلاطم این روزهای جهان قرار داریم و تصمیم آقای اشپیترز در این شرایط برای سینمای ایران و خانواده سینمای مستند بسیار مهم و ارزشمند است و حرکتی بسیار نمادین و زیبا به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: ایشان دومین بار است به جشنواره سینماحقیقت می‌آیند، سال گذشته مستندسازان جوان ما تجربه بسیار خوب و کاربردی در کارگاه‌های ایشان به دست آوردند. حرکت امروز برای افرادی که از سینما نوستالژی دارند بسیار زیباست چون این دستگاه در زمان آنالوگ جایگاه مهمی را در تاریخ سینمای جهان داشته است.

دبیر جشنواره سینماحقیقت همچنین گفت: ما مفتخریم شاهد اهدای هدیه گرانبهای آقای اشپیترز به موزه سینما باشیم و افتخار می‌کنیم موزه سینما که خود صاحب گنجینه بی‌نظیری از اولین جوایز سینمای ایران تا به امروز است حال از این هدیه بسیار ارزشمند میزبانی می‌کند.

حمیدی‌مقدم تاکید کرد: بسیار ممنونم که کنار ما هستید و امیدوارم علی‌رغم فضاسازی رسانه‌های دنیا درباره ایران اوقات خوشی را کنار مستندسازان ایرانی و شاهد شور و نشاط سینمای مستند ایران باشید.

اریک اشپیتزر مارلین هم گفت: من از رایزن فرهنگی سفارت اتریش در تهران قدردانی می کنم چون در انتقال این هدیه ارزشمند به ایران بسیار به من کمک کردند.

سپس توسط اشپیتزر و حمیدی مقدم از دستگاه ضبط صدا رونمایی کردند.در بخش دیگر این مراسم اشپیتزر درباره ویژگی‌های این دستگاه بیان کرد: این وسیله ضبط همچنان کارآیی دارد، یک ویژگی مهمش امکان آسان باز و بسته کردن است و تنها دستگاهی است که همزمان با ضبط و رکورد امکان تعمیرش وجود دارد. من در برنامه‌ای که فاکس نیوز نام داشت با این دستگاه کار می‌کردم.

وی افزود: یک قصه کوتاه هم درباره این دستگاه دارم، این یک ماشین ارزشمند است که همیشه کار می کند، برای ضبط صدای یک فیلم این دستگاه را به هند بردم و در نبردی که سه هزار نفر باهم درگیر بودند از آن استفاده کردم، در واقع جان من را هم نجات داد چون در هنگام ضبط به عنوان سپر هم از آن استفاده می‌کردم. هنوز هم تمایل دارم با وجود تکنولوژی دیجیتال از این دستگاه استفاده کنم. این دستگاه تا صد هزار هرتز را می تواند ضبط کند اما دستگاه های دیجیتال تا 30 هزار هرتز را می‌توانند ضبط کنند.

محمد تهامی نژاد هم درباره این هدیه گفت: این جلسه اهمیت مضاعفی دارد و آن هم به واسطه هدیه‌ای است که مهمان اتریشی جشنواره برای ما آوردند و این مسئله برای ما بسیار مهم و ارزشمند است.

اشپیتزر همچنین گفت: من در یک واکنش خودجوش وقتی سال گذشته به جشنواره آمدم و شور و شوق جوانان و مستندسازان را دیدم تصمیم گرفتم این دستگاه را به سینمای ایران اهدا کنم.

احمد ضابطی جهرمی هم درباره این دستگاه گفت: این دستگاه به عنوان یک یادبود ارزشمند همیشه در موزه سینما به یادگار خواهد ماند، البته این وسیله یکی از شاهکارهای تکنولوژی در حوزه سینماست که خدمات بسیار زیادی به سینمای مستند کرده است. گرچه بین مخترعان این دستگاه اختلاف وجود دارد اما سازنده‌اش همواره مورد ستایش مستندسازان جهان و ایران است. من 30 فیلم مستند ساختم که صدابردارم آقای مهدی آزادی از پیشگامان صدابرداری سر صحنه از این دستگاه استفاده کرد که سرعت بسیار بالایی در ضبط دارد.در پایان این مراسم لوح تقدیری توسط مهران عباسی انارکی، مدیر موزه سینما به اشپیتزر اهدا و این دستگاه ضبط صدا در موزه سینما جاگذاری شد، همچنین مهمانان از این موزه بازدید کردند.
 
کد مطلب: 7142
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *