۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۰۲
کریم الدینی در نشست نقد و بررسی:

تمام اتفاقات «آتلان» واقعی است

فیلم معین کریمی الدینی قطعاً از پدیده های جشنواره امسال بود. فیلمی خوش ساخت و چشم نواز درباره یک مربی اسب ترکمن. کارگردان این مستند در نشست نقد آن تصویربردا و صدابردار را هم فراخواند هرچند به دلیل کمبود وقت فرصت گفتگو با آن ها فراهم نشد.
تمام اتفاقات «آتلان» واقعی است
به گزارش ستاد خبری جشنواره، ششمین شب نقد جشنواره سینما حقیقت با حضور شاهپور شهبازی منتقد، شاهین امین مجری کارشناس و معین کریم الدینی کارگردان مستند «آتلان» در سینما فلسطین برگزار شد.
کریم الدینی درباره پژوهش این مستند، گفت: «پژوهش این فیلم از بهمن سال ۹۰ آغاز شد که تصمیم گرفتم از یک مربی اسب و اسبش مستند بسازم. با نزدیک به ۳۵ مربی مصاحبه کردم تا به مربی موردنظر رسیدم. تولید از آذرماه آغاز شد و تا مردادماه ادامه پیدا کرد و یک ماه پیش هم کار آماده نمایش شد. زمانی که فیلم آغاز شد می توانستم یک مستند محض بسازم و یا به سمت پررنگ کردن ارزش های دراماتیک بروم. سلیقه ام به روایت داستانی نزدیک تر بود و از ابتدا می دانستم می خواهم داستان تعریف کنم اما می دانستم نباید بازسازی کنم.»
او با اشاره به اینکه 70 درصد فیلبرداری روی دست انجام شده است، ادامه داد: «ما چند پلان با کرین داریم که بسیاری معتقد بودند با توجه به این که ۷۰ درصد فیلم دوربین روی دست است این پلان ها به کار لطمه می زند اما می دانستم که با آن جور در می آید. نمی خواستم به سمت قواعد سینمای داستانی بروم. جنبه های مستندگونه فیلم همچنان سر جایش است و حتی دیالوگ آدمها را من تعیین نکردم. باید دید آیا این ساختار به فیلم ضربه زده است؟ فیلم باید جایی تمام می شد و مهم این بود که این مربی اسبش را فروخت. تمام اتفاقات واقعی بود و به هیچ عنوان طراحی بنده نبود. اگر طراحی می کردم تیشه به ریشه فیلم زده بودم. این فیلم به شدت به عواملش وابسته است و بنده تنها کارگردانش بوده ام به همین دلیل از عواملم خواستم که به من در این نشست همراه باشند.»
شاهپور شهبازی نیز درباره مستند «آتلان» گفت: «دیدن فیلم هر کسی متوجه می شود چه رنج و تلاشی پشت کار خوابیده است. تبریک و عرض تإسف. تبریک به این دلیل که فیلم تقریبا همه پتانسیل های یک فیلم سینمایی داستانی خیلی خوب و پرفروش را دارد. با همین امکانات محدودی که داشته است. اما به شدت اعتقاد دارم این کار به داستان نزدیک است و در ساختار ضربه خورده و اگر در چیدمان پلات های فرعی کمی بیشتر دقت می شد حتماً با اثری بیش از امروز موفق مواجه بودیم. فیلم از منظر داستانی مشکل ساختاری دارد اما واقعاً ساخت آن جای تبریک دارد.»
مستند «آتلان» در چهار بخش هشتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت، نامزد دریافت جایزه است.
کد مطلب: 686
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *