۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۷
«آقای بیکار» نقد شد

روایت بیکاری از یک مستندساز بیکار

از آثار مفرح و در عین حال تإثیرگذار جشنواره امسال همین فیلم «آقای بیکار» است که با استقبال مخاطبان نیز همراه شده است. علی همراز در این فیلم نگاهی متفاوت به معضل بیکاری داشته است.
روایت بیکاری از یک مستندساز بیکار
به ستاد خبری جشنواره، ششمین شب نقد جشنواره سینما حقیقت با حضور شاهپور شهبازی منتقد، شاهین امین مجری کارشناس و علی همراز کارگردان «آقای بیکار» در سینما فلسطین برگزار شد.
کارگردان این مستند در ابتدای این مراسم درباره داستان فیلم گفت: «داستان این فیلم از این قرار است که یک مستندساز بیکار تصمیم می گیرد به دلیل بیکاری مستند بسازد. ما وارد این ماجرا شدیم و شوخی شوخی دو سال این فیلم ما را سر کار گذاشت و به طول انجامید. در این فیلم با یک سری از مسائل که مربوط به ایران است همراه می شویم. در حقیقت تم و موضع اصلی این فیلم بیکاری است که از نام خود فیلم هم می توان به راحتی آن را درک کرد.»
وی با بیان اینکه بهتر است فیلم دیده شود تا درباره آن حرف بزنیم، خاطرنشان کرد: «بسیاری دیگر از مسائلی که قرار است در مورد آن حرف بزنم در فیلم مشهود است و بهتر است که مخاطبین سینمای مستند این فیلم را ببینند. زمان برای یک فرد بیکار به نوعی دیگر سپری می شود که گاهی اوقات هر یک دقیقه یک سال می گذرد و این یکی از سخت ترین شکنجه ها برای انسان است در اینجا ساعت و زمان معنای دیگری پیدا می کند که تلاش داشتم این احساس را انتقال دهم. زمانی جذاب نبودن جزو افتخارات یک فیلم مستند بود اما خوشحالم که امروز آثاری را در جشنواره شاهدیم که مستندساز در آن تلاش دارد برای خلق جذابیت و جذب مخاطب.»
شاهپور شهبازی نیز درباره ساخته همراز توضیح داد: «در ارتباط با ساختار فیلم باید بگویم که راوی اول شخص است اما یک اول شخص مدرن را توسط کارگردان می بینیم که خودش را بازتاب می دهد. راوی بنا به درگیری هایی تصمیم می گیرد فیلمی بسازد ولی در فیلم محو می شود و در زمانی که فیلم پیش می رود تبدیل به سوژه می شود. سوژه در طی فرایند هایی مانند فرهنگ و تاریخ و یا کابوس و هدمونیسم از مسیرهایی عبور می کند که پالایش می شود و آلودگی ها را به بیرون تف می کند.»
او همچنین افزود: «تطهیر از آلودگی ها را می توان در این فیلم دید که چگونه باعث هدایت انسان می شود. نوع استفاده از دوربین و کادرهایی که بسته می شود به درستی صورت گرفته است. این فیلم با شروعی که در یک اتفاق تاریک دارد از تردید و پرسش شروع کارش را آغاز می کند. این فیلم از نادانی ها می گوید و سوال هایی که مطرح می شود از یک آگاهی سرچشمه گرفته که مربوط به شخص فیلم ساز می شود.»
مستند «آقای بیکار» در دو بخش جشنواره بین المللی سینما حقیقت نامزد دریافت جایزه است.
کد مطلب: 682
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *