۰
يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
کارگردان مستند «مهمانشهر»:

می‌خواستم از نسل دوم مهاجران افغان در ایران بگویم

مهدی سقطچی می‌گوید که حرف زدن از مهاجران افغان، زندگی‌شان در ایران و رفتار مردم خصوصا با نسل دوم آن‌ها که متولد ایران هستند اما نه افغان و نه ایرانی به حساب می‌آیند، یکی از دغدغه‌های اصلی‌اش برای ساخت مستند «مهمانشهر» بوده است.
می‌خواستم از نسل دوم مهاجران افغان در ایران بگویم
به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مهدی سقطچی کارگردان مستند «مهمانشهر» محصول شبکه الجزیره و به تهیه‌کنندگی علی نظری ضمن بیان این مطلب گفت: این مستند روایت نسل دوم مهاجران افغان در ایران است، کسانی که پدران آن‌ها حدود 30 سال قبل در جریان حمله شوری به افغانستان به ایران مهاجرت کرده‌اند و عمدتاً متولد شهر اردکان یزد هستند. یکی از این بچه‌ها به دنبال تشکیل تیمی از مهاجران افغان برای فوتسال جام رمضان در شهر اردکان است اما هیات فوتبال با حضور آن‌ها به دلیل درگیری دو سال قبل مخالف است.
کارگردان مستند «مهمانشهر» درباره چگونگی همکاری با شبکه مستند الجزیره عنوان کرد: علی نظری، تهیه‌کننده این مستند، حدود پانزده سال است در حوزه تهیه‌کنندگی مستند تجربه دارد و با شبکه‌های مختلف و معتبری که در زمینه پخش مستند فعالیت می‌کنند، همکاری می‌کند. تهیه‌کننده، پیشنهادی از شبکه الجزیره برای ساخت مستند داشت که طی جلسات و گفت و گوهایی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که مستند مهاجران افغان را کار کنیم.
سقطچی که با این مستند در بخش فیلم‌های نیمه بلند مسابقه ملی سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت به رقابت با دیگر آثار می‌پردازد، درباره انتخاب این سوژه توضیح داد: سال‌ها بود که دوست داشتم درباره مهاجران افغان در ایران مستندی تهیه کنم و حدود دو سال قبل هم تحقیق و پژوهشی را در این زمینه شروع کردم اما ساخت این مستند میسر نشد تا خوشبختانه با پیشنهاد تهیه‌کننده و شبکه الجزیره توانستیم، مستند «مهمانشهر» را بسازیم.
این مستندساز ساخت مستند «مهمانشهر» را یکی از بهترین تجربه‌های کاری‌اش دانست و گفت: برای ساخت این مستند، تهیه‌کننده اعتماد زیادی به من و گروه داشت و هر دو به نگاه مشترکی از مرحله پیشبرد طرح رسیده بودیم.
مهدی سقطچی کارگردان مستند «مهمانشهر» درباره همکاری با شبکه‌های مستند خارجی عنوان داشت: اگر راه همکاری با شبکه‌های معتبر برای مستندسازان ما هموار شود کمک زیادی خصوصا از نظر مالی به آن‌ها می‌شود. به‌ ویژه در شرایطی که حتی تلویزیون هم بودجه بسیار محدودی برای ساخت مستند در اختیار افراد قرار می‌دهد و مقدار زیادی از انرژی و خلاقیت مستندساز صرف به دست آوردن بودجه می‌شود.
وی با اشاره به این مطلب که تهیه‌کنندگی مستند در کشور ما به عنوان یک حرفه تخصصی، جدی گرفته نمی‌شود، گفت: جایگاه کارگردان و تهیه‌کننده در بیشتر مواقع با یکدیگر تداخل پیدا می‌کند و از طرفی کم اطلاع بودن تهیه‌کنندگان و مستندسازان ایرانی از فرصت‌های بین‌المللی موجب می‌شود که از پتانسیل مستندسازان به خوبی استفاده نشده و کارهایشان دیده نشود.
سقطچی توانایی مستندسازان ایرانی را در خاورمیانه و حتی آسیا بی‌رقیب دانست و گفت: مسئولین شبکه الجزیره، در مرحله ایده‌پردازی هیچ دخالتی نداشتند و اگر نظری داده می‌شد در راستای تدوین و دیده شدن بهتر فیلم بود.
کارگردان مستند «مهمانشهر» در پایان با مهم دانستن دوره‌های آموزشی که در جشنواره سینماحقیقت برگزار می‌شود؛ عنوان کرد: مرکز گسترش و سینماحقیقت مهمترین و معتبرترین مرکز و رویداد برای مستندسازان به حساب می‌آید. دوره‌هایی که این جشنواره در ارتباط با پیچینگ و شناخت شبکه‌های مستند و جشنواره‌ها و ... برگزار می‌کند، می‌تواند به ارتقای ارتباطات و دیده شدن آثار مستندسازان کمک کند. 
*سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1398 به دبیری «محمد حمیدی‌مقدم» در پردیس سینمایی چارسو تهران برگزار خواهد شد.
 
کد مطلب: 6812
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *