۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۰
نشست نقد و بررسی «رقصندگان خداوندگان مایز» در سینما حقیقت

تمرکز بر هنر و جهان بینی مایاها در مستندی از دیوید لبرون

یک مستند کاملاً علمی و سرشار از اطلاعات بکر درباره تمدنی از بین رفته؛ مستند «رقصندگان خداندگان مایز» چنین فیلمی است و مستندساز امریکایی با حوصله و دقتی خاص آنرا به سرانجام رسانده است.
تمرکز بر هنر و جهان بینی مایاها در مستندی از دیوید لبرون
به ستاد خبری جشنواره، ششمین شب نقد جشنواره سینما حقیقت با حضور شاهپور شهبازی منتقد، شاهین امین مجری کارشناس، بهمن نورایی مترجم و دیوید لبرون کارگردان «رقصندگان خداوندگان مایز» در سینما فلسطین برگزار شد.
در ابتدای نشست لبرون درباره حضور در جشنواره سینما حقیقت گفت: «واقعا حضور در این جشنواره تجربه خارق العاده و بی نظیری برای من بود. من امریکایی هستم و می دانید که دولت های ما اختلاف نظرهایی با هم دارند اما مهم است ما به عنوان نمایندگان فرهنگی دو کشور تا حد ممکن به هم نزدیک شویم. فیلم من در باره هنر و تمدن مایا در ناحیه ای از قاره آفریقا است که تمدنی بسیار پیشرفته بوده اند و صاحب خط، ادبیات و فرهنگ بوده اند. اساس این فیلم اما تمرکز بر هنر و جهان بینی مایاها است. هزاران نمونه از گوی ها و گلدانهایی که در فیلم می بینید تا به امروز کشف شده اند و سبب شده اند نگاه ما نسبت به اسطوره شناسی این قوم تغییر کند.»
وی ادامه داد: «متإسفانه ۹۰ درصد این اشیا تاریخی بیشتر توسط غارتگران کشف شده اند این باعث محرومیت ما از حجم بالایی از اطلاعاتی است که امروز می توانستیم داشته باشیم. خیلی از این سازه های چند هزار ساله نابود شده اند و خیلی از آنها از فضای واقعی خود خارج شده اند و امروز سر از موزه های مختلف و کلکسیون های شخصی در آورده اند. در این فیلم به این پرداخته ایم که این آثار امروز کجا هستند و در واقع کجا می بایست می بودند.»
در ادامه نشست شاهپور شهبازی منتقد درباره مستند «رقصندگان خداوندگان مایز» توضیح داد: «به نظر می رسد این فیلم یک فیلم آکادمیک است. گذاره هایی را مطرح می کند. فیلم اساسا با گردش دوربین به طرف یک خرابه در جنگل آغاز می شود و تقریبا با همین نما تمام می شود. در این فضا گرانیگاه اصلی دلالان و غارتگران هستند. راوی داستنا دانای کل است.»
او با اشاره به مصاحبه های صورت گرفته در این فیلم گفت: «افراد مورد مصاحبه علاوه بر صاحب نظران، بومیان گواتمالا هستند که از این ثروت بهره مند بودند اما به دلیل اعتقادات خوراکی از این کوزه ها به عنوان منبع تغذیه استفاده می کردند. امروز از طریق این کوزه ها قرار است نقبی به تمد و تاریخ مایاها به عنوان یک قوم از بین رفته است. این کار هم مانند یک کار تحقیقات و آکادمیک پیش میرود و مولف کاملاً بی طرفانه پیش می رود. حتی وقتی درباره غارتگران و یا اعتقادات خرافی بومیان صحبت می کند این بی طرفی را حفظ می کند.»
کد مطلب: 680
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *