کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

بهاره رهنما: «صدام کن: مامان» صدای زنان ایرانی است

26 آبان 1398 ساعت 10:05

بهاره رهنما که اولین فیلم مستند خود را با عنوان «صدام کن: مامان» کارگردانی کرده، معتقد است این فیلم، صدای زنان ایرانی است.


به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، بهاره رهنما کارگردان مستند «صدام‌‌کن: مامان» درباره‌ی‌ تجربه‌ی ساخت اولین مستند خود گفت: فیلم مستند برای من همیشه دغدغه‌ای قدیمی بوده و حتی زمانی که می‌خواستم نقشی بازی کنم، شیوه بازی من از مستندات اطرافم وام گرفته بود.
وی درباره‌ی موضوع فیلم مستند خود توضیح داد: داستان‌ مادر شدن یکی از آن وجوه زنانگی است که در همه آثار من به نوعی وجود دارد. ۹ کتاب،۴ نمایشنامه، یک‌ کتاب شعر و داستان‌های کوتاه مختلفی از من منتشر شده که دغدغه‌ی مادر بودن در آن‌ها وجود دارد.
رهنما اضافه کرد: موضوع این مستند از میان افکار و صحبت‌هایم با زنان مختلف شکل گرفته است؛ این که برای یک زن چه میزان مهم است که توسط موجود دیگری "مامان" صدا شود یا این که هیچ وقت کسی او را "مادر" صدا نکند.
این بازیگر سینما با اشاره به این که سینماحقیقت یکی از معتبرترین جشنواره‌های ایران است، یادآور شد: به عنوان یکی از علاقمندان سینمای مستند، این جشنواره را همیشه دنبال کردم و به دلایل زیاد از جمله حضور ۳۰۰ نفر از افرادی که جلوی دوربین من رفته‌اند و ایرانی هستند، به نظرم این فیلم باید برای اولین بار در یک جشنواره معتبر ایرانی به نمایش درآید.
وی با اشاره به این که فیلم مستندش را زنان ایرانی بسیار دوست خواهند داشت، گفت: «صدام‌‌کن: مامان» صدای زنان ایرانی است و برای آن وقت زیادی صرف کردم. شاید در طول سال آینده مجبور شوم کارهای شخصی و بازیگری‌ام را کاهش دهم تا این مستند را به جشنواره‌های مختلف ببرم و درباره‌ی دغدغه‌های زنان ایرانی و رنج‌ها و صبرهای مادران ایرانی حرف بزنم. در این سال‌ها تصویر آشنای آن‌ها در خانه‌ها، تلویزیون، سینما و تئاتر بودم و به همین دلیل در زمان فیلمبرداری این حس القا می‌شد که با‌ یکی از نزدیک‌ترین‌هایشان صحبت می‌‌کنند. این فرصتی بود که بسیار آن را غنیمت شمردم و در نتیجه راش‌های زیادی از ساعت‌ها دردودل زنان ایرانی دارم.
رهنما ادامه داد: بخش مهمی از این مستند ثبت خاطرات مادرم است که به عنوان یک مادر 14 ساله‌ای که صاحب دوقلو شده، به روایت خاطراتش می‌پردازد و برایم ثبت این لحظات بسیار ارزشمند بود و غافلگیری پایان این مستند، حضور مادرم است.
وی در پایان عنوان کرد: یکی از چالش‌های اصلی «صدام‌‌کن: مامان» این است که به دلیل کثرت جامعه آماری زنان و مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر، مردان به سختی تن به ازدواج و بچه‌دار شدن می‌دهند و بدیهی است که حسرت بسیار بزرگی برای عده‌ی کثیری از زنان و دختران باقی می‌ماند؛ حسرت این که روزی کودکی صدایشان کند؛ مامان.
 


کد مطلب: 6557

آدرس مطلب :
http://www.irandocfest.ir/fa/news/6557/بهاره-رهنما-صدام-کن-مامان-صدای-زنان-ایرانی

سینما حقیقت
  http://www.irandocfest.ir