کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آقای طیاب مستند شد

22 آبان 1398 ساعت 16:22

استاد منوچهر طیاب که عمری در راستای اعتلای فرهنگ و هنر ایران، به ساخت آثار مستند ارزشمندی اشتغال داشته، خود سوژه‌ی یک مستند پرتره به کارگردانی سیاوش نقش‌بندی شده است.


به گزارش ستاد خبری سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، عنوان این مستند «آقای طیاب» است و در آن سیاوش نقش‌بندی تلاش کرده ویژگی‌های شخصیتی منوچهر طیاب را به جوانان معرفی کند.
وی در پاسخ به این که چرا به سراغ ساخت مستندی درباره‌ی منوچهر طیاب گفت: من حدود 15 سال با ایشان در پروژه‌های مختلف همکاری داشتم. «دریای پارس» نخستین تجربه همکاری ما بود که تصویربردار پشت صحنه بودم و سپس در دو مستند «البرز» و «زاگرس» به عنوان تدوینگر کنار آقای طیاب قرار گرفتم.
نقش‌بندی ادامه داد: مهم‌ترین عاملی که باعث شد مستندی با موضوع آقای طیاب بسازم شخصیت ایشان بود؛ چون فیلم دیگری هم قبلاً توسط آقای بهرامی‌مقدم درباره‌ی ایشان ساخته شده که بر وجه فیلمسازی‌شان متمرکز است.
این سینماگر با اشاره به ویژگی شخصیتی منوچهر طیاب، درباره هدف خود از ساخت این مستند بیان کرد: نکته‌ای که در طول همکاری با این مستندساز پیشکسوت توجه من را جلب کرد، شخصیت انسانی‌شان بود. در نتیجه با استفاده از اطلاعات 15 سال گذشته و با تعیین ساختار روایی توسط خودشان شروع به تصویربرداری از زندگیشان کردم و ساخت فیلم پنج سال به طول انجامید. هدف اصلی من نمایش شخصیت ایشان هم‌نسلان خودم، در مقام فردی است که یک لحظه از مسیر فرهنگ و هنر دور نشده است.
نقش‌بندی تاکید کرد: شناخت هنرمند و فیلمسازی بزرگ چون آقای طیاب، نیاز اساسی نسل من است. فیلم‌های ایشان در عین حال که ارجاع مستند و تاریخی دارد، بسیار تجربه‌گراست و این مسئله بسیار ارزشمند و جالب است؛ از فیلم «ریتم» گرفته تا «ایران، سرزمین ادیان». او نگاهی جست‌و‌جو‌گر و کنجکاو دارد که آن را با چاشنی زیرکی و از طریق سینما به نمایش می‌گذارد.
وی در پایان، پیرامون برگزاری جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت گفت: این روزها "اندیشه" حلقه‌ی گمشده سینماست و به نظرم جشنواره سینماحقیقت مسیر درستی را در این زمینه طی می‌کند و این موضوع ارزشمندی است.
 
 


کد مطلب: 6553

آدرس مطلب :
http://www.irandocfest.ir/fa/news/6553/آقای-طیاب-مستند

سینما حقیقت
  http://www.irandocfest.ir