۰
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۹

سینماحقیقت به استقبال «هانری کُربَن» می‌رود

مستند «مستشرق» به کارگردانی مسعود طاهری که به زندگی و افکار «هانری کُربَن» فیلسوف، ایران‌شناس و استاد سابق مطالعات اسلامی دانشگاه پاریس می‌پردازد، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود. این فیلم در صورت آماده شدن و پذیرش هیات انتخاب، در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت رونمایی می‌شود.
سینماحقیقت به استقبال «هانری کُربَن» می‌رود
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مسعود طاهری که مستند «شرقی» او در سال 97 به نمایش درآمد و به واسطه‌ی برخورداری از سوژه‌ای خاص مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، هم‌اکنون با تولید مستند «مستشرق» که محصول مشترک چهرداد فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، به زندگی یکی دیگر از فیلسوفان اسلام‌شناس جهان، «هانری کُربَن» Henry Corbin فرانسوی می‌پردازد.
طاهری درباره‌ی مستند «مستشرق» توضیح داد: رشته پژوهشی من فلسفه بوده است و پیش از این در مستند «شرقی» زندگی، آثار و افکار ایزوتسو را مورد توجه قرار داده بودم. سوال‌هایی که این فیلسوف مطرح می‌کند، بسیار به هانری کربن نزدیک است؛ به همین دلیل تصمیم به ساخت مستندی درباره زندگی و افکار این فیلسوف و اسلام‌شناس شهیر فرانسوی گرفتم.
کارگردان مستند «مستشرق» هدف فیلم را معرفی یک فیلسوف اسلام‌شناس، پدیدارشناس و البته شیفته‌ی استشراق و سنت و معنویت از دل مدرن‌ترین شهر جهان یعنی پاریس به مخاطب معاصر دانست و افزود: دقت روی خواست‌های کربن و واکاوی اهداف او در پیشنهادات فلسفی که برای دنیای روبروی خود ارائه می‌دهد، جزو اهداف اصلی ساخت این فیلم است.
وی در پایان گفت: این مستند در مرحله فیلمبرداری است و هنوز بخش‌هایی از تصویربرداری آن در ایران و فرانسه انجام نشده و تا یک ماه دیگر به مرحله راف‌کات می‌رسد.
هانری کُربَن سال 1978 در سن 75 سالگی در پاریس درگذشت.
گفتنی است که عوامل تولید این مستند عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: مسعود طاهری، پژوهشگران: مسعود طاهری، عاطفه بیگدلی، ریحانه علیرضایی، مریم ایمانیان‌مفرد، خرم‌نژاد، مترجم: مریم ایمانیان‌مفرد، مدیر فیلم‌برداری: امیر مهرورزان، تدوین: کامران جاهدی، موسیقی: محمد حقگو، امور فنی پیش تدوین: مونا طاهری، مدیر تولید: موسی طاهری، محصول: چهرداد فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
 
کد مطلب: 6221
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *