۰
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱

دوفوشه کور: اشعار حافظ برای نسل جوان ایرانی کمک بسیار بزرگ و گنجینه ای بسیار ارزشمند است

دوفوشه کور: اشعار حافظ برای نسل جوان ایرانی کمک بسیار بزرگ و گنجینه ای بسیار ارزشمند است
بنابرگزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» هانری دو فوشه کور، حافظ شناس برجسته فرانسوی که این روزها در جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» حضور یافته است در گفت و گویی با خبرنگار «سینما تجربی» گفت: من با ادبیات فارسی از ۴۰ سال پیش توسط شاعران و مولفان مشهور آن چون نظامی، سنایی و ... آشنا شدم و پنج گنج نظامی را برای دانشجویان تدریس می کردم چراکه به نظرم این کتاب بسیار جالب توجه بوده و هست. پس از ۲۵ سال که دیگر با زبان فارسی انس گرفته بودم دریافتم که پیام نظامی بسی عمیق تر از چیزی است که من تاکنون با آن مواجه بودم. 
او ادامه داد: به نظر من افکار مولانا و ابن عربی و ... با مفاهیم عمیقی که در قرآن وجود دارد بسیار هماهنگ است. و پس از همه این مطالعات به حافظ رسیدم. اولین بار که کتاب حافظ را گشودم هیچ از آن متوجه نمی شدم. مثلا نمی دانستم «سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد، وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد»، یعنی چه؟ 
او ادامه داد: به نظر من زبان حافظ و زبان تصوف و زبان عرفان جزء ادبیات ملامت گر هستند و باید این زبان را به خوبی فهمید و درک کرد. مثلا حافظ همواره از حضور دوست سخن می گوید و معتقد است که این ما هستیم که باید در محضر دوست حاضر شویم. و یا ابتدای دیوان حافظ به بحث سختی و دشواری قدم نهادن در راه عشق می‏پردازد. 
این حافظ شناس برجسته فرانسوی گفت: به نظر من تفسیر زبان حافظ بسیار مهم است و اگر ما اولین غزل دیوان او را درک کنیم مابقی اشعار او را نیز درک خواهیم کرد. به نظر من حافظ را تنها با تجربه زندگی می توان فهمید. 
او همچنین درباره ترجمه دیوان حافظ گفت: زمانی که من به ترجمه این اثر اقدام کردم هنوز دیوان به طور کامل ترجمه نشده بود و بنابراین برای نخستین بار موفق به ترجمه دیوان کامل این شاعر بزرگ شدم. به نظر من تاکنون هیچ شاعری به مقام حافظ نرسیده و او برای نسل جوان ایرانی کمک بسیار بزرگ و گنجینه ای بسیار ارزشمند است. در راه شناخت حافظ «نصرالله پورجوادی» به من کمک بسیاری کرد و مرا در راه شناخت حافظ راهنمایی کرد. 
بنابراین گزارش این اندیشمند برجسته هم اکنون در حال نگارش اثری پیرامون «مولانا» است و قرار است کتاب پروفسور دوفوشه کور سال آینده به بازار عرضه شود. 
 
کد مطلب: 5877
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *