۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳

گام‏های بلندی که «سینما حقیقت» برداشت!

هر ساله جشنواره های بسیاری در کشور برگزار می شوند، برخی شان جوان و برخی دیگر دیگر پا به میان سالی گذاشته اند اما در این میان کمتر جشنواره ای یافت می شود که پیش از دهه اول برگزاری اش به تغییر و تحولات اساسی رسیده باشد؛ در این میان «سینما حقیقت» یک استثنا است.
گام‏های بلندی که «سینما حقیقت» برداشت!
 
جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» حالا آنقدر اعتبار و محبوبیت کسب کرده است که دیگر نیازی به معرفی مبسوط ندارد. از برگریزان سال ۸۶ تاکنون که در پنجمین دوره برگزاری این رویداد مهم هستیم، شاید کمتر مستندسازی در داخل کشور از این جشنواره بی اطلاع و یا در ایام برگزاری آن به دیدن فیلم ها نیامده باشد. 
«سینما حقیقت» در عمر کوتاه خود شاهد تغییرات و تحولات اساسی بوده و نقاط درخشان بسیاری در تاریخ خود به ثبت رسانده است. 
دعوت از ریچارد لیکاک، نمایش فیلم های گوناگون در بخش بین الملل، نمایش فیلم مارتین اسکورسیزی، افتتاح سینما سپیده و نمایش فیلم‏های مستند در آن، تقسیم بندی جشنواره به بخش های چندگانه و ... همگی از همین موارد است. 
اما اقدامات و فعاليت هاي امسال جشنواره «سینما حقیقت» و نقاط درخشان آن كم نبودند كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي كنيم: 
*انتخاب فيلمهاي جشنواره در ۹ بخش متفاوت توسط ۹ گروه انتخاب كه بي گمان قدم موثري در جهت داوري درست و عادلانه هر چه بيشتر آثار ارسالي به جشنواره بوده است. 
*نمايش هر فيلم در دو نوبت متفاوت كه با توجه به اهميت ديده شدن فيلم‏هاي مستند در جشنواره امكان بيشتري براي مخاطب و فيلمسازان فراهم آورده است. 
*نمايش فيلم‏هاي مستند در ۶ سالن 
*چاپ و توزيع كتاب «اقتباس در سينما» در جشنواره 
*عرضه فيلم‏هاي مستند در غرفه پ‍‍ژوهش 
*برگزاري كارگاه ها آموزشي كه امسال نيز همچون دوره هاي گذشته و با حضور فيلمسازان مطرح دنيا برگزار 
مي گردد. 
*برپايي شب هاي نقد با حضور منتقدان برجسته كه مسلما به بهبود وضعيت نقد فيلم هاي مستند كمك شاياني خواهد كرد. به علاوه امتیاز شب های نقد این دوره چالشی بودن و طراوت بیشتر آن است. 
*حضور درخشان مستندسازان برجسته چون ارد عطارپور، فرهاد ورهرام، منوچهر طیاب، محمد علی فارسی، محسن امیریوسفی، وحید زارع زاده، و ... 
کد مطلب: 5868
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *