۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴

شمقدری: فیلم مستند بستری است برای یافتن هویت و بررسی وقایع زمان گذشته و حال

شمقدری: فیلم مستند بستری است برای یافتن هویت و بررسی وقایع زمان گذشته و حال
 
بنا بر گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در غرفه «سینما تجربی» گفت: من فکر می کنم ما اگر به دوره های تاریخی گذشته بازگردیم متون تحقیقی، پایه پیشرفت جوامع انسانی قرار می گیرد به خصوص در زمینه مسائل معرفتی و علمی؛ قرینه این اتفاق در دوران معاصر ما فیلم مستند است. یعنی فیلم مستند بستری است برای اینکه بتوانیم به اعماق و زوایای پیدا و ناپیدای فرهنگ، هویت و اتفاقات تاریخی خودمان چه در زمان حال و چه در گذشته دسترسی پیدا کنیم. 
او افزود: فیلم مستند دالانی است که می تواند ما را به حقایق امور بهتر و شفاف تر نزدیک نماید و این ظرفیت بسیار خوبی برای همه فیلمسازان در حوزه داشتانی و مستند است. 
شمقدری در ادامه گفت: سینمای مستند می تواند نقطه اتکا فیلم و سینما درهر کشوری باشد و اگر ما سینمای مستند را جدی بگیریم آینده خوبی را خواهیم داشت. 
او افزود: سینمای مستند به لحاظ تولید کار چه برای کارگردان و صاحب فکر و اندیشه و هم به جهات پروداکشن فرصت های استثنایی دارد که این فرصت ها در فیلم داستانی و انیمیشن زمان بر و سخت تر است. 
معاون امور سینمایی خاطر نشان کرد: فیلم مستند می‏تواند با هزینه کمتر، امکان خلاقیت بیشتر و در عین حال دسترسی شفاف تر و بی واسطه تر، موضوع و زوایای یک موضوع و سوژه را برای فیلمساز باز کند. 
او افزود: من کار خودم را با مستندسازی شروع کردم و شخص خود من نسبت به کار مستند دغدغه ویژه دارم و نگاهم این است که مستند را در حوزه معاونت سینمایی جدی تر بگیریم و از آقای آقامحمدیان تشکر می کنم که در راستای برنامه هایی توسعه مستند کمک کرده و آمار مقایسه ای هم نشان می دهد که سینما مستند در سال های اخیر رشد کمی و کیفی و هم تنوع مضامین داشته است. 
شمقدری در پایان تصریح کرد: برای ارزیابی جشنواره امسال زود است ولی نفس اینکه این جشنواره استمرار پیدا می کند جای قدرانی دارد و امیدوارم که جشنواره علی رغم مشکلات راه های ماندگاری داشته باشد و هر سال رشد و توسعه پیدا کند؛ لذا فکر می کنم اگر همه فیلمسازان مستند مشارکت کنند این جشنواره روز به روز رونق بیشتری خواهد داشت. 
کد مطلب: 5867
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *