۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲
گزارش اولین شب نقد جشنواره «سینما حقیقت»/3

شهبازی: «خلیج فارس» و به طور کلی فیلم های ارد عطارپور آثار بسیار مهم و کاربردی هستند

سینما تجربی: رامتین شهبازی در جلسه نقد فیلم «خلیج فارس» گفت: «خلیج فارس» و به طور کلی فیلم های ارد عطارپور آثار بسیار مهم و کاربردی هستند.
شهبازی: «خلیج فارس» و به طور کلی فیلم های ارد عطارپور آثار بسیار مهم و کاربردی هستند
 
 
بنا بر گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینما تجربی»، اولین جلسه از شب های نقد جشنواره «سینما حقیقت» شب گذشته (دوشنبه ۹۰.۸.۱۶) با حضور علی علایی (مجری و کارشناس)، رامتین شهبازی (منتقد) و جمعی از مستندسازان و علاقه مندان به این حوزه در سالن شماره دو سینما فلسطین برگزار شد. 
در ادامه جلسه ارد عطارپور، کارگردان مستند «خلیج فارس» بر روی سن آمد و گفت: ساختن فیلمی پیرامون خلیج فارس یکی از دغدغه های همیشگی من بود و همواره از اینکه هویت این نام مورد تردید واقع می شود رنج می‏بردم. تا اینکه سرانجام این طرح مورد توجه واقع شد و این فیلم به چرخه تولید پیوست. 
او پیرامون تحقیق این اثر گفت: ابتدا دورنمای آنچه که گمان می کردم در حال رخ دادن است را به عنوان محور اصلی قرار دادم. مسئله نام خلیج فارس تقریبا از دهه ۶۰ شروع می شود که من نیر آن را از همان زمان تعقیب کردم. سپس ابعاد مختلف موضوع را از هم جدا ساختم. این تحقیق حدود ۲۶ ماه و حتی همزمان با تصویربرداری و تولید فیلم ادامه داشت و در واقع به اندازه تولید فیلم تحقیق آن نیز زمان برد. 
او افزود: البته تحقیقات ما تنها به منابع مکتوب ختم نمی شد و ما از آرشیو ها و منابع بصری و صوتی نیز بهره بردیم. 
عطارپور در ادامه به تدوین فیلم اشاره کرد و گفت: تدوین این اثر توسط هنرمند جوانی به نام «سعید خدا رضایی» انجام گرفت که فرد بسیار خوش ذوقی و با خلاقیتی هستند. هر دو ما در تدوین این اثر دو نکته را مد نظر داشتیم که اولا روایت فیلم مخدوش نشود و نقطه آغاز فیلم همان نقطه شروع رویداد باشد. به علاوه از حشو و زواید و اضافه گویی ها ی بی جهت تا حد امکان کاسته شود تا فیلم طولانی و کسل کننده نباشد. 
در ادامه جلسه رامتین شهبازی به اهمیت تحقیق در مستندسازی و برجسته بودن این عنصر در فیلم «خلیج فارس» اشاره کرد و گفت: «خلیج فارس» و به طور کلی فیلم های ارد عطارپور آثار بسیار مهم و کاربردی هستند. اما من می خواهم پیرامون مسئله تحقیق و اهمیت آن و اینکه چگونه یک تحقیق خوب شکل می گیرد و به تصویر بدل می‏شود صحبت کنم. 
او ادامه داد: متاسفانه مقاله های علمی در حوزه علوم انسانی در کشور ما چندان قوی نیستند اما در سال های اخیر پیشرفت‏هایی نیز داشته اند. اما ما هنوز دستوالعمل مشخصی برای تدوین و تهیه این مقاله های پژوهشی نداریم. 
کد مطلب: 5861
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *