۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳

آقامحمدیان: برپایی جلسات نقد فیلم با حضور استادان ایرانی و خارجی در جشنواره «سینما حقیقت»

آقامحمدیان: برپایی جلسات نقد فیلم با حضور استادان ایرانی و خارجی در جشنواره «سینما حقیقت»
 
بنابرگزارش «سینما تجربی» جلسه رسانه‏ای پنجمین جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»، رأس ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز، سه شنبه ۱۰ آبان‌ماه ۱۳۹۰، با حضور آقايان شفيع آقامحمديان (دبير جشنواره) و حسين خورشيدي (قائم‌مقام اجرايي جشنواره)، و جمع کثیری از اهالی رسانه در سالن «سينماحقيقت» مركز گسترش سينماي مستند و تجربي برپا گشت. 
*برپایی جلسات نقد فیلم و کارگاه‏های آموزشی 
شفیع آقا محمدیان، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر جشنواره «سینما حقیقت» ضمن اشاره به فیلم های ارسال شده به بخش بین الملل جشنواره گفت: امسال نزدیک به ۴۰۰ مستند کوتاه، نیمه بلند و بلند از ۵۷ کشور دنیا دریافت کرده ایم که حدود ۴۴ اثر را شایسته حضور در بخش مسابقه و جنبی دیده ایم. ما تلاش کرده ایم تا اموری که در گذشته انجام گرفته و نتایج مثبت در برداشته را به عنوان تجربه ای مثبت دوباره به کار ببندیم به همین خاطر جلسات نقد فیلم را در جشنواره خواهیم داشت. همچنین چندین کارگاه با حضور اساتید ایرانی و خارجی خواهیم داشت که افرادی چون محمد تهامی نژاد و منوچهر مشیری در آن به بحث مستند پرتره می پردازند و اساتید خارجی چون لیلا پانیتا (استاد دانشگاه بوسنی) و خالد معیز نیز به بحث های تحقیق و مستند بحران با گرایش توجه به بیداری اسلامی خواهند پرداخت. 
او افزود: به گمان من در زمینه ساخت مستندهای پرتره حرف های ناگفته بسیاری وجود دارد و البته نام «پرتره» برای این مستندها گویای تمامی ابعاد آن نیست و باید همه این مسائل بحث و بررسی شود. 
*رونمایی از کتاب «اقتباس در سینمای ایران» و تقدیر از مستندسازان 
او همچنین از رونمایی کتاب «اقتباس در سینمای ایران» نوشته «محمدعلی فرشته حکمت» در جشنواره خبر داد. 
او پیرامون تقدیر از اساتید سینمای مستند گفت: در جشنواره امسال از چند تن از اساتید داخلی چون محمد علی فارسی، حسین جعفریان و همچنین از پرویز بهرام که سال ها در زمینه بیان نریشن فیلم های مستند فعالیت داشته، تقدیر به عمل خواهیم آورد. 
*حضور فیلم های محسن خانجهانی در شبکه نمایش خانگی 
وی ادامه داد: همچنین بسته جدید مستندهای شبکه نمایش خانگی را شامل فیلم «به دنبال حقیقت» از سیاوش سرمدی و مجموعه فیلم های محسن خانجهانی پیرامون فوتبال در جشنواره عرضه می کنیم. 
او در ادامه افزود: همچنین با چند مجله پیرامون اختصاص یک صفحه به سینمای مستند گفت و گو داشته ایم و امیدواریم که تحلیل ها و اخبار فیلم های داخلی و خارجی به طور جدی انعکاس یابد. البته ما بدنبال تاسیس یک نشریه مختص سینمای مستند بوده ایم اما بدلیل برخی مشکلات و دشواری در کنترل آن، فعلا بر روی همین یک صفحه متمرکز خواهیم بود. 
*تولید ۵۰ فیلم مستند تا پایان سال 
وی خاطر نشان ساخت: همانطور که در مراسم افطار قول داده بودیم ۵۰ قرارداد جدید را به تصویب و تولید رساندیم و امیدواریم تا پایان سال نیز ۵۰ قرارداد دیگر به مرحله اجرا برسد. به دلیل تمرکز ما بر روی سینمای مستند امسال با احتیاط بیشتری در راه تولید فیلم سینمایی قدم برداشتیم و به همین خاطر نسبت به سال گذشته تعداد فیلم های سینمایی ما برای حضور در جشنواره فجر کمتر از سال گذشته است. همچنین امیدواریم تا طبق قول آقای شمقدری مستندهای بلند را برای حضور در جشنواره فجر ارائه دهیم و آنها نیز موفق به دریافت سیمرغ این جشنواره باشند. 
*مایکل مور برای حضور در ایران نه پاسخ مثبت داد نه منفی 
او همچنین درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران پیرامون حضور مایکل مور در ایران گفت: ما تماس های بسیاری با ایشان داشتیم اما وی تاکنون هیچ پاسخ مثبت و با منفی به ما نداده است. 
*هدف ما توزیع فیلم مستند در مراکز فرهنگی است 
او همچنین درباره نحوه توزیع فیلم های مستند گفت: آغاز هر حرکت فرهنگی همراه با حاشیه ها و نقدهایی است که ما از آنها برای پیشبرد کارمان بهره خواهیم برد. ما یک گروه مستقل برای پخش فیلم های مستند در نظر گرفته ایم و واقعیت این است که به دنبال پخش مستند ها در سوپرمارکت ها نیستیم و بیشتر مایلیم این آثار در کتابفروشی ها و فرهنگستان ها و فرهنگسراها عرضه شود واز آنجایی که پخش کننده ها معمولا بدنبال سود حاصل از فروش هستند ما خودمان این کار را به عهده گرفته ایم. لازم به ذکر است که تاکنون دو فیلم «سبز، سپید، سرخ» و «از پاریز تا پاریس» با استقبال بسیار خوبی همراه بوده اند. 
در این نشست مراسم رونمایی از پوستر «سینما حقیقت» برگزار شد. این پوستر توسط «محمد یاراحمدی» طراحی شده است.
کد مطلب: 5850
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *