۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۱
گفت‏وگو با «مهناز رکنی» به بهانه مستندهای جدیدش؛

«جستجوگران پارسه» روایتی از زندگی شخصیت‏های فعال در تاریخ و فرهنگ ایران

سینما تجربی: مهناز رکنی درباره اثر جدیدش گفت: «جستجوگران پارسه» روایتی از فعالیت ها و بیوگرافی چندین شخصیت‏ برجسته فرهنگی و تاریخی ایران بزرگ‏مان است.
«جستجوگران پارسه» روایتی از زندگی شخصیت‏های فعال در تاریخ و فرهنگ ایران
 
 
 
 
بنابرگزارش پایگاه خبری «سینما تجربی» مهناز رکنی، که کارگردانی چهار قسمت از مجموعه «جستجوگران پارسه» را به عهده دارد، پیرامون این مجموعه گفت: این مجموعه شامل چندین مستند داستانی ۳۵ دقیقه‌ای است که هریک به موضوع و شخصیت ویژه ای می پردازد. در چهار قسمتی که ساخت و کارگردانی آن به عهده من بوده است، به بررسی زندگی چهار شخصیت فرهنگی پرداخته ام. 
او افزود: قسمت «ایران دوست» بررسی بیوگرافی و فعالیت های «ریچارد.ن. فرای» است. او یکی از شخصیت‏هایی است که نقش مهمی در ثبت و تدوین کتب تاریخی کشور ما دارد. او ترجمه تاریخ بخارا اثر «نشرخی» را برای پایان نامه دکترای خود به دانشگاه هاروارد ارائه داد و کمی بعد به ایران آمد. وی کاوش و فعالیت‌های اکتشافی در ایران، بخصوص در پاسارگاد داشته است. بدلیل علاقه وافر به ایران، از علامه دهخدا لقب «ایران دوست» گرفت. از او کتاب‌های بسیار و مهمی از جمله ویراستاری کتاب تاریخ ایران کمبریج باقی مانده است. از دیگر کارهای درخور توجه این ایراندوست تاسیس مرکز خاورمیانه در دانشگاه هاروارد است ، ضمن آنکه وی سالها در ایران معاون پروفسور پوپ بوده و بعدها خود، ریاست مؤسسه شرقی در دانشگاه شیراز را به عهده داشته است. 
او در ادامه پیرامون دیگر قسمت این مجموعه گفت: در قسمت «پلی به آینده» نگاهی به زندگی «مارک اسموژنسکی» داشتیم که ایشان نیز یکی از نویسندگانی است که در تبادل اندیشه و فرهنگ میان ایران و لهستان نقش اساسی داشته و در ‌واقع پلی میان این دو ملت بوده است. وی چندین کتاب ایرانی مانند اشعار سهراب سپهری را به لهستانی برگردان کرده و اشعاری را نیز به زبان فارسی ترجمه کرده است. متأسفانه وی کمتر از دو سال پیش در اثر سرطان خون دار فانی را وداع گفت. 
او درباره بخش «آنتوان خان» گفت: در بخش« آنتوان خان» به زندگی «آنتوان سوروگین» یکی از بزرگترین عکاسان در دوره قاجار پرداخته ایم. او از پدر و مادری گرجی، در ایران چشم به جهان گشود، که در ‌واقع می‌توان گفت او یک ایرانی است. « آنتوان خان» در عصر ناصرالدین شاه در خیابان علاالدوله (فردوسی کنونی) عکاسخانه ای راه اندازی می کند و با گشت و گذار به سراسر ایران از موضوعات مختلف و عوام عکاسی می‌کند . « آنتوان خان» از شاه لقب خانی می‌گیرد و در‌واقع می‌شود گفت که وی تنها کسی بود که به غیر از ناصرالدین شاه اجازه داشت در دربار نیز به عکاسی بپردازد، و بدین ترتیب او توانست از تمام اقشار جامعه ایران عکاسی کند و حتی به آرشیو عکس‌های دیگر عکاسان نیز پرداخت. بدین ترتیب حجم وسیعی از عکس های پیرامون فرهنگ و زندگی مردم ایرن زمین را جمع آوری کرد که متاسفانه در زمان انقلاب مشروطه بخش قابل توجهی از این اسناد نابوده شد و بخش عظیم دیگری نیز توسط دختر او از کشور خارج شد. 
این مستندساز گفت: در یک قسمت دیگر نیز به شرح ماوقع یافتن و ارسال الواح هخامنشی از تخت جمشید به آمریکا پرداخته ایم. ماجرا از این قرار بوده که در زمان رضاشاه ، امریکایی ها طی قراردادی اجازه حفاری در ایران را می یابند.بطور اتفاقی، بخش عظیمی از الواح هخامنشی در تخت جشید توسط شخصی به نام هرتزفلد از زیر خاک بیرون می آید. به بهانه بازخوانی و ترجمه، حدود سی هزار لوح که به خط ایلامی بوده به امریکا فرستاده می شود. چندی پیش در جریان یک بمب گذاری و کشته شدن چند تن از یهودیان، آنها این لوح های گران بها را به عنوان قرامت از دانشگاه شیکاگو طلب می کنند و کار به دادگاه می کشد...و به این ترتیب دادگاه بازپس گیری این الواح تشکیل می شود که خوشبختانه در آخرین دادگاه به نفع ایران رأی دادند. 
رکنی در ادامه درباره ساختار این آثار گفت: این مستندها به عبارتی مستند داستانی هستند چرا که بخش قابل توجهی از این مستندها بازسازی وقایع است و بخش دیگر نیز شامل دریافت اطلاعات از افراد کارشناس و برجسته می باشد. البته ما برای مصاحبه تنها به داخل کشور اکتفا نکرده ایم و از افراد برجسته خارج نیز مصاحبه هایی گرفته ایم. 
او افزود: در حال حاضر نیز تولید این اثر به مرحله ساخت موسیقی رسیده است و منتظریم تا با تامین بودجه، مراحل نهایی این کار به پایان برسد و مطمئنیم دیدن این فیلم‌ها برای عموم مردم خالی از لطف نخواهد بود و از این بابت به تهیه کننده فیلم‏ها، آقای عبدالحمید ارجمند که این موضوعات را انتخاب کردند، تبریک می گویم. 
بنابراین گزارش، تحقیق، فیلمنامه، کارگردانی و تدوین این چهار بخش به عهده مهناز رکنی بوده است. 
«مهناز رکنی» همواره در زمینه ساخت مستندهای پرتره فعالیت داشته و تاکنون حدود ده مستند در این گونه ساخته است. مستند «آن مرد کیست» ( نگاهی به زندگی جبار باغچه بان ) او در چندین جشنواره موفق به دریافت جایزه شد و کاندیدای جشنواره فجر هم بوده است و امسال نیز با مستند «حضرت زینب (س)» در جشنواره سینما حقیقت حضور دارد. او در کارنامه هنری خود آثار دیگری چون «آتش عشق»( نگاهی به زندگی مصطفی دادکان )، «شهره هزاره»( نگاهی به فردوسی و شاهنامه اش )، «پریاویس»( نگاهی به زندگی صابئین مندایی )و … را به ثبت رسانده است. 
کد مطلب: 5849
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *