۰
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۳

شاعرانگی در دل جنگی خونین

نقدی بر فیلم مستند « مدافعان نبل و الزهرا » ساخته طه فروتن
شاعرانگی در دل جنگی خونین
سعید مستغاثی
فیلم مستند " مدافعان نبل و الزهرا " از جمله مستندهایی محسوب می شود که به یکی از موضوعات مهم روز می پردازد. ماجرایی که اینک پس از حدود 4 سال ، کل جهان انسانیت را مورد تهدید قرار داده است. ماجرایی که از یک درگیری و کشتار مشکوک جمعی از شهروندان سوری آغاز شد و امروز دامنه آن علاوه بر سوریه ، نیمی از کشور عراق را هم دربرگرفته است. در آن زمان مجموعه ای از رسانه های غربی به همراه کشورهای معلوم الحالی مانند قطر و عربستان و ترکیه ضمن حمایت از جمعی شورشی سوری مدعی شدند که رژیم بشار اسد موجبات کشتار جمعی از شهروندان سوری را فراهم آورده و ضمن سرکوب مردم معترض دست به جنایت فوق زده است. اما بعدا مشخص شد که یک جوخه ضربت اسراییلی عمل فوق را مرتکب شده تا آنچه می خواهد را نتیجه بگیرد. امروز آن شورشیان و به اصطلاح انقلابیون آن روز که در رسانه های غربی ، آزادیخواه نامیده می شدند تبدیل به تروریست های وحشی و خشنی شده اند که با جذب افرادی از بیش از 40 ملیت از سراسر دنیا به خصوص کشورهای اروپایی ، به نام دولت اسلامی عراق و شام ، دست به جنایات گسترده و وسیعی زده اند که  نظیر آن را تنها صهیونیست ها و وهابیون عربستان در طول تاریخ خود انجام داده اند.
فیلم مستند " مدافعان نبل و الزهرا " به گوشه ای از جنایات این گروه که امروزه با نام داعش معروف شده ، در یکی از معدود مناطق شیعه نشین سوریه می پردازد که شهرهای " نبل " و " الزهرا " نام دارند. شهرهایی که مدت­های طولانی است توسط نیروهای تکفیری داعش در محاصره بوده و به طور مدام زیر باران توپ و خمپاره آنها قرار دارند ولی علیرغم همه این سختی ها و تنگی ها ، همچنان زندگی عادی در آن ها جریان دارد. از نظر داعش ، آنها از همه مردم سوریه گناهکارترند چراکه شیعه هستند و شیعه بودن در نگاه تکفیری ها بزرگترین گناه محسوب می شود!
اما به هر صورت سازندگان فیلم مستند " مدافعان نبل و الزهرا "  از حلقه محاصره گذشته و به داخل دو شهر یاد شده می روند تا از نزدیک زندگی مردم آن را به تصویر بکشند. شهرهایی که تنها راه ارتباطی شان با جهان خارج ، دو بار پرواز یک هلیکوپتر در روز  است که آذوقه می آورد و برخی را به بیرون از میدان محاصره انتقال می دهد.
فیلم ،  بخش های مختلفی از زندگی مردم نبل و الزهرا را مقابل دوربین می آورد ؛ از تظاهرات برای جلب توجه جهانیان گرفته ، تا تحصیل در مدارس ، تا تجمع در حیاط مدرسه ای که اینک فقط مدرسه نیست و علاوه بر محل حضور انقلابیون و مدافعان شهر ، تنها به اصطلاح فرودگاه هلیکوپترهای امداد نیز هست ، و تا آموزش مدافعان شهر. اما مدافعان شهر ، بیرون و داخل نبل و الزهرا با اراده و عزم قوی ، در مقابل دوربین اظهار می کنند که تا پای جان برای دفاع از همشهری های شان ایستاده اند و مانع نفوذ تکفیری ها به داخل شهرها خواهند شد و البته علیرغم تمامی فشارها طی این سالها به این ادعای شان عمل کرده اند.
بخش آخر فیلم مستند " مدافعان نبل و الزهرا " به آموزش همین مدافعان می پردازد ، آن هم در شهری خارج از این محاصره و البته درمحاصره ای دیگر. شاید این تاثیر گذارترین وجه فیلم مستند " مدافعان نبل و الزهرا " باشد که نشان می دهد زندگی مردم چه از نوع مبارزاتی اش و چه از نوع زندگی معمولی اش ، جمعیتی از شهروندان ساده ، همواره در محاصره گروهی تروریست تکفیری قرار دارند که به خون این مردم تشنه اند.
آغاز و پایان فیلم و تاکید فیلمساز بر دشت های قرمز " نبل " و " الزهرا " ، ساختار مستند فوق را در میانه یک جنگ نابرابر و خونین به نوعی شاعرانگی تصویری می برد و از میان آن حجم عظیم زشتی و پلیدی ، زیبایی مقاومت و مبارزه و شهادت در راه خدا و دین را برجسته می کند. شعارها و آرزوهای رزمندگان آموزش دیده در پایان فیلم حکایت همین حقیقت است.
 
کد مطلب: 508
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *