۰
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰

نمایش «نقشه صلح» نلسون ماندلا با حضور سیدمحمد خاتمی در جشنواره سینماحقیقت

بنا بر گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی»، فیلم مستند «نقشه صلح» ساخته کارلوس آگولو، از ساعت ۱۶ عصر امروز (یکشنبه ۲۴ آذر ماه) با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی در سالن شماره یک سینما فلسطین روی پرده رفت.
نمایش «نقشه صلح» نلسون ماندلا با حضور سیدمحمد خاتمی در جشنواره سینماحقیقت
قبل از آغاز نمایش این فیلم، کارلوس آگولو کارگردان اسپانیایی مستند «نقشه صلح» دقایقی درباره فیلمش و جشنواره سینماحقیقت و حضور در ایران صحبت کرد و سپس از جناب آقای سیدمحمد خاتمی درخواست کرد به عنوان یکی از دوستان قدیمی نلسون ماندلای فقید، روی سن بیاید. 
آقای خاتمی هم برای دقایقی، درباره ماندلا و روحیه صلح طلبانه ی وی سخنرانی کرد که با استقبال گسترده حضار همراه شد. 
رئیس‌جمهور اسبق ایران در ابتدای نمایش این فیلم گفت: دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر به ماندلا احتیاج دارد. 
وی در ادامه افزود: به شما برای ترتیب نمایش فیلم "نقشه صلح" در جشنواره سینماحقیقت درود می‌فرستم، چراکه گوشه‌ای از زندگی این مرد بزرگ را با هنر تصویر به ایران آوردید. من همچنین به پدیدآورندگان این اثر هنری تبریک می‌گویم، زیرا با این اثر در تاریخ هم ماندگار می‌مانند. 
خاتمی با تاکید بر اینکه خشونت به جنگ می‌انجامد و جنگ نفرت را پدید می‌آورد و گسترش می‌دهد، بیان کرد: این خشونت در نهایت به فاجعه انسانی ختم می‌شود. همه ما می‌دانیم خشم و نفرت زندگی انسان ها را نابود می کند اما ماندلا نشان داد که می توان از حقوق ملت‌ها دفاع کرد و مهربان بود. 
وی افزود: نلسون ماندلا جنگید تا مردمی را که تحت سخت‌ترین و زشت‌ترین زندگی نوع بشر یعنی تبعیض نژادی هستند، نجات دهد. او با نظام آپارتاید جنگید و سی سال از پربارترین سال‌های عمر خود را در زندان گذراند. ماندلا جنگید تا جنگ نباشد و تبعیض نژادی از آفریقای جنوبی رخت بربندد. 
آقای خاتمی متذکر شد: او جنگید تا انسان بر سرنوشت خود حاکم باشد. او یک انقلابی بود. 
وی در پایان عنوان کرد: امروز که خشم و ترور بر جهان حاکم شده، بیش از هر زمانی به وجود ماندلاها در دنیا احتیاج داریم. من به شما درود می فرستم که در این جشنواره ایرانی برداشتی از زندگی این شخصیت فقید انقلابی و انسانی را به نمایش گذاشتید. 
در این مراسم سیدمهدی طباطبایی نژاد دبیر هفتمین جشنواره سینماحقیقت میزبان سیدمحمد خاتمی بود. 
کارلوس آگولو يکي از کارگردانان اين فيلم مستند، تدوينگر فيلم معروف و اسکاري "درياي درون" به کارگرداني آلخاندرو آمه نابار و بازيگري خاوير باردم بوده است. 
هفتمين دوره جشنواره بين المللي سينماحقيقت با شعار "حقيقت بهترين راهنماست" تا روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۲ در سينما فلسطين و سينما سپيده شهر تهران برپا خواهد بود. 
کد مطلب: 4728
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *