۰
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱
گزارشی از کارگاه آموزشی «بيان شخصي در فيلم مستند» جشنواره بین المللی سینماحقیقت

تجربه‌هاي دانماركي در سینماحقیقت

اریخ انتشار: شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۸
تجربه‌هاي دانماركي در سینماحقیقت
رنه برو، استاد دانماركي کارگاه «بيان شخصي در فيلم مستند» جشنواره بین المللی سینماحقیقت، از تجربه ساخت مستندهای دانمارکی و شيوه كار با دانشجويان مدرسه سينماي دانمارك گفت. 

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی»، وی ابتدا پس از معرفی خود، سینما را زبان مناسبی برای بیان مسائل اجتماعی دانست و سپس درباره سینمای مستند اروپا و دانمارک گفت: جریان سینمای مستند و ژورنالیسم از دل جنگ جهانی دوم به وجود آمد. در دانمارک هم از حدود ۳۰ سال پیش، سینمای مستند تبدیل به تبلیغ و پروپاگاندا شد، از این‌رو مردم از مستند خسته و به سوی شوهای تلویزیونی و کمدی‌های سهل‌الوصول روی آوردند، اما بعد از مدتی جامعه نسبت به فیلم‌های مستند و اطلاع‌رسانی آن‌ها احساس نیاز کرد. 
برو ادامه داد: در سینمای مستند دو منفعت وجود دارد: اول برای جامعه بشری که نیاز به اطلاع‌رسانی دارد، دوم برای هنرمندان که آنچه درونشان هست را بیان کنند. 

حقیقت برآمده از حس انسان است 
به عقیده آرنه برو، حقیقت یک فکر برآمده از حس انسان است. او در اين باره گفت: اگر هنرمند بتواند پیامش را به درستي منتقل کند، روی مخاطب تاثیر می‌گذارد، حتی اگر با آن پیام موافق نباشد. کار هنرمند موافق کردن مخاطب با پیام نیست، بلکه تحت‌تاثیر قرار دادن اوست و این آن چیزی است که هنرمندان می‌خواهند. 

شیوه تعامل مدرسه سینمای دانمارک با دانشجویان 
این استاد سینما در ادامه، شیوه تعامل مدرسه سینمای دانمارک با دانشجویان را تشریح کرد و گفت: ما در این مدرسه به کسی نمی‌گوییم چه چیزی خوب و یا چه چیزی بد است، بلکه از پیشینه خانوادگی دانشجوها برای خلق آثار هنری‌شان استفاده می‌کنم. ما باید بدانیم چه درکی از بشر و دانشجو داریم و باید به تجربیات یک فرد در زندگی‌اش بدون قضاوت ارج نهیم. باید بدانیم دانشجو قبل از ورود به این مدرسه چه تجربیات و مشاهداتی داشته و چه درکی از جامعه دارد و اینکه تاثیر جامعه روی افراد چطور خواهد بود. درباره این مسائل با دانشجویان صحبت می‌کنیم تا توقع آنها را دریابیم. می‌خواهیم بدانیم هنر از دل هنرمند بیرون می‌آید یا از طریق مدرسه تزریق می‌شود. 

بیان شخصی در فیلم مستند به روايت محمدرضا اصلاني 
محمدرضا اصلانی نیز طی گفتاری پیرامون بیان شخصی در فیلم مستند اظهار داشت: ابتدا باید واقعیت را شناخت. واقعیت شیئیت ندارد، بلکه اتفاقی است که می‌افتد. ما در فیلم مستند می‌خواهیم اندیشه‌مان را از طریق سند منتقل کنیم. فیلمی که فیلمساز مستند می‌سازد، نشات‌گرفته از فردیت اوست، فردیتی که انسان از جهان می‌گیرد و با فردیت خود واقعیت را مطرح می‌کند. 

وی افزود: سینمای مستند تصویر کردن خبر، گزارش و یا یک تحقیقات نیست. فیلم مستند مواجهه فیلمساز با جهان و موضوع است و این همان دیدگاه فیلمساز و بیان شخصی او در فیلم می‌باشد. 
این پژوهشگر و فیلمساز برجسته سینمای ایران در پایان گفت: هنر امری است یکه و تکثیرپذیر و هنر بودن سینمای مستند در دید و بیان شخصی اوست. 

- هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت تا روز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۲ در سینما فلسطین و سینما سپیده برپا خواهد بود. 
 
 
کد مطلب: 4721
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *