۰
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴

ویتالی مانسکی: مستند نباید پروپاگاندا داشته باشد

ویتالی مانسکی مستندساز اوکراینی و رییس جشنواره‌ی آرت‌داک روسیه که برای نمایش مستند سیاسی‌اش «شاهدان پوتین» در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به تهران سفر کرده بود معتقد است که فیلم مستند نیاید پروپاگاندا داشته باشد.
ویتالی مانسکی: مستند نباید پروپاگاندا داشته باشد
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وی که حدود 20 سال برای ساخت مستند «شاهدان پوتین» وقت صرف کرده، درباره‌ی حضور در ایران و جشنواره سینماحقیقت اظهار کرد: این بار اولی هست که به ایران می‌آیم، ولی اولین باری نیست که فیلمم در ایران نمایش داده می‌شود. دو سال قبل فیلم «زیر آفتاب» من در این جشنواره نمایش داده شد و برنده جایزه ویژه هیات داوران بخش بین‌الملل شد. جشنواره سینماحقیقت را بسیار خوب، زنده و بزرگ می‌بینم. آنچه برایم از همه‌چیز جالب‌تر است، تعداد زیاد تماشاگرانی است که در این جشنواره حضور دارند.
مانسکی پیرامون جشنواره‌ای که خود مدیریت آن را برعهده دارد نیز گفت: من در اوکراین به دنیا آمدم و در حال حاضر در لیتوانی زندگی می‌کنم، اما رییس جشنواره‌ای شهر سن‌پترزبورگ روسیه هستم. نام این جشنواره آرت‌داک فستیوال است. جشنواره‌ی ما همیشه همزمان با جشنواره‌ی سینماحقیقت برگزار می‌شود. امسال این جشنواره سه روز زودتر برگزار شد و به همین دلیل توانستم به تهران بیایم. جشنواره‌ی ما مخصوص فیلم‌های مستند است. هر سال در آرت‌داک صد و بیست فیلم نمایش داده می‌شود. این جشنواره مهمترین و بزرگترین جشنواره در روسیه است. البته جشنواره ما خصوصی است و با حمایت‌های مالی خصوصی و همچنین حمایت‌های کسانی که با ما همکاری می‌کنند اداره می‌شود.
وی افزود: تاکنون هیچ فیلم ایرانی در آرت‌داک شرکت نداشته است. این جشنواره تنها برای فیلم‌های روسی‌زبان یا فیلم‌هایی است که در روسیه ساخته می‌شود. در همه جای دنیا فیلم‌هایی به زبان روسی تولید می‌شود، برای همین است که جشنواره‌ی ما یک جشنواره‌ی بین‌المللی است. امسال یک فیلم بلژیکی جایزه جشنواره را از آن خود کرد. سال گذشته هم یک فیلم هلندی جایزه را برد. فیلم‌هایی که در جشنواره نمایش می‌دهیم باید خلاق باشد. من فیلم‌های زیادی از ایران را که در جشنواره‌های مختلف شرکت کردند، دیدم. سینمای ایران یک دیدگاه خاصی نسبت به زندگی دارد. من این ویژگی ایرانی‌ها را که خیلی آرام هستند، دوست دارم. سینمای ایران نگاه گسترده‌ای به دنیا دارد و وجوه مختلف جهان و زندگی را می‌بیند.
این مستندساز اوکراینی درباره‌ی فیلمش «شاهدان پوتین» هم گفت: این فیلم درباره‌ی ظهور ولادیمیر پوتین در سال 1998 است که همزمان با سال نو روسی بود. مردم بسیار ناگهانی با انتخاب او روبه‌رو شدند. فیلم درباره‌ی این است که چه کسی پوتین را کشف کرد و او را به رییس‌جمهوری رساند. البته خود پوتین هم مورد توجه قرار گرفته است. ظهور و انتخاب او یک اتفاق غیر معمولی بود. در واقع من این فیلم را در مورد گروه‌هایی که پوتین را معرفی کردند، ساختم. از زمانی که ایده فیلم به ذهنم رسید، بیست سال طول کشید تا آن را بسازم. البته در اواسط آن، کار را متوقف کردم. در حقیقت من بیست سال پیش پروژه را شروع کردم و بعد مدتی دست نگه داشتم. صبر کردم که ببینم چه اتفاقاتی می‌افتد تا در زمان لازم کار را تمام کنم. منتظر شدم تا زمانی که مردم جهان جویای دانستن چیزهای جدیدی درباره‌ی پوتین و داستان ظهور او شدند، فیلم را منتشر کنم. فیلم‌برداری مستند در سال 2002 تمام شد و در تابستان 2018 فیلم را عرضه کردیم.
وی ادامه داد: این فیلم را تاکنون برای حدود شصت جشنواره فرستادم که در آن‌ها نمایش داده شد. در جشنواره‌های تورنتو، کارلو ویواری، لندن، ایدفا، لایبزیگ و خیلی جاهای دیگر این مستند را نمایش دادم. این فیلم هم بسیار مورد علاقه‌ی تماشاگران متخصص و هم تماشاگران معمولی قرار گرفت. زمان فیلم هشتاد و نه دقیقه است.
مانسکی درخصوص مهمترین ویژگی یک فیلم مستند گفت: مهمترین نکته درباره‌ی یک فیلم این است که نباید پروپاگاندا داشته باشد. یک فیلم خوب باید به بینندگانش احترام بگذارد و به آنها امکان فکر کردن بدهد. من سعی کردم که چنین فیلم‌هایی را بسازم. فیلم مستند باید به مردم، درباره‌ی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، اطلاعات دهد. فیلم «شاهدان پوتین» نه تنها برای روسیه و مردم آن کشور مهم است، بلکه برای هر کشوری مفید است. این فیلم به مردم این امکان را می‌دهد که درباره‌ی سیاست یک جامعه‌ی بزرگ مانند روسیه اطلاعات بیشتری پیدا کنند.
وی پیرامون نمایش این فیلم در روسیه هم گفت: این فیلم هنوز در روسیه نمایش داده نشده است! البته بخشی از مردم فیلم را به طور آنلاین در اینترنت تماشا کردند. بعد از پخش آنلاین، مستند طرفداران زیادی در فضای مجازی داشت و با استقبال مردم روبه‌رو شد. فکر می‌کنم که زمانی این فیلم، در روسیه هم نمایش داده شود. ما هنوز فیلم را به صورت رسمی در روسیه نمایش ندادیم به همین دلیل نمی‌دانیم که به آن اجازه‌ی نمایش داده می‌شود یا نه. در روسیه فیلم‌ها نیاز به تایید دولتی برای نمایش دارند. فیلم در اکران اینترنتی نقد‌های زیادی گرفته است و بازخورد آن در دنیای اینترنت بسیار خوب بوده است.
گفتنی است که مستند «شاهدان پوتین» در بخش غیر رقابتی نمایش‌های ویژه دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده رفت.
 
کد مطلب: 4121
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *