۰
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۹
وحید موسائیان:

تشخص سینمای مستند به خاص بودن آن است

وحید موسائیان کارگردان و داور بخش ملی جشنواره سینماحقیقت گفت: متاسفانه سینمای مستند ما به سمت هیجانات زودگذر رفته است و همین موضوع باعث می شود تا از عمر ماندگاری سینمای مستند کم شود. فکر می کنم این شعار«سینمای مستند برای مخاطب عام» را باید از پیشانی سینمای مستند برداریم.
تشخص سینمای مستند به خاص بودن آن است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، وحید موسائیان که امسال به عنوان داور بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت در این فستیوال حضور داشت، درباره فیلم های این دوره از جشنواره گفت: شاید قضاوت درباره کیفیت تولیدات اخیر در حوزه مستند با بررسی صرفا فیلم‌های بخش ملی، کار درستی نباشد. سینمای مستند همچنان به راه خود ادامه می دهد. شاید در دوره‌های بعدی پیشرفت کند و شاید هم سرعت کندی به خود بگیرد. اگر مستندساز بخواهد سوار بر موج شود و فکر کند که سینمای مستند صرفا سینمای هیجان انگیزی است و با این موج زودگذر همراه شود، دچار همان آفتی خواهد شد که در سینمای داستانی رخ داده است.  
وی در ادامه عنوان کرد: تشخص سینمای مستند به خاص بودن آن است و تشخص دیگر آن انتخاب موضوعات خاص برای کسانی است که تصمیم گیرنده هستند. متاسفانه سینمای مستند هم به سمت هیجانات زودگذر رفته است. من فکر می کنم همین موضوع باعث می شود تا از عمر ماندگاری سینمای مستند کم شود.
موسائیان درباره بروز حاشیه ها در جشنواره سینماحقیقت بیان کرد: مستندساز احتیاج به یک نشست فکری دارد. یعنی باید کمی صبر کند تا از هیجانات ساخت یک فیلم بگذرد. چون فاصله نزدیکی بین این جشنواره و جشنواره فیلم کوتاه وجود دارد. باید بگویم که سینمای فیلم کوتاه به شدت از فیلم های بلند بازنمایی می کند و سینمای مستند هم با شعار پرمخاطب بودن، به نوعی خود را اسیر ظواهری می کند که  این ظواهر ماندگار نیست. شما از مستندسازان ما فیلم هایی می بینید که 45 سال پیش ساخته شده است. نمونه اش کارهای منوچهر طیاب و محمدرضا مقدسیان است. به هرحال آن ها در دوره خود سوپرمن های عرصه مستند بوده اند. اگر در مورد یک موضوع تاریخی، فیلم ساختند هنوز هم آن فیلم ها ارزش دیدن دارند، چرا که درگیر هیجانات روزمره و خاص نشدند.
این داور بخش ملی گفت: فکر می‌کنم این شعار را باید از پیشانی سینمای مستند برداریم.سینمای مستند برای مخاطب عام نیست. سینمای مستند مخاطب خاص خود را دارد. تعریف سینمای مستند الزاما این نیست که در هر شهر سالن سینمایی داشته باشد و سالن آن هم مملو از جمعیت شود.
 
موسائیان درباره مقایسه عملکرد سینمای مستند و سینمای داستانی بیان کرد: اگر یک جامعه فرهنگی سینمای مستند خوب داشته باشد، می‌توانیم  از یک سینمای داستانی خوب هم بگوییم. به هر حال سینمای مستند باید مسیر خود را بگذراند.
وی در پایان گفت:جشنواره سینما حقیقت تنها دریچه ای است که به سمت سینمای مستند ایران باز شده است.امیدوارم این عجله ای که برای رسیدن به شهرت پیش آمده است، کار را خراب نکند. اگر این مسیر آهسته تر از سوی فیلمسازان پیش برود، قطعا شهرت را هم با خود به همراه خواهد آورد.
 
کد مطلب: 4051
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *