۰
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۲
در آئین رونمایی از کتاب «صدا و موسیقی در فیلم مستند» مطرح شد:

موسیقی نگاه ساختارمند کارگردان ها به سینما را برملا کرد

همزمان با دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، طی مراسمی از کتاب «صدا و موسیقی در فیلم مستند» رونمایی شد.
موسیقی نگاه ساختارمند کارگردان ها به سینما را برملا کرد
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، نازنین اردوبازارچی مترجم این کتاب در ابتدای این نشست گفت: این اولین کتابی است که در زبان فارسی درباره کارکردهای صدا و موسیقی در فیلم مستند و ارتباط های میان این دو حوزه صحبت می کند.
وی ادامه داد: هدف من از ترجمه این کتاب ارائه منبعی برای مطالعه بینارشته ای این مقوله در وجهی آکادمیک بود تا آن جا که من مطلع هستم این کتاب در زبان انگلیسی نیز جزء اولین کتاب هایی است که در این حوزه ترجمه شده است.
در ادامه این نشست احمد الستی در تشریح نکات کاربردی این کتاب گفت:«صدا و موسیقی در فیلم مستند» از جمله کتاب هایی است که هم برای فیلم سازان، هم برای منتقدان و نویسندگان این حوزه و هم برای علاقمندانی که فیلم مستند را به عنوان یک شاخه مورد علاقه دنبال می کنند مطالب با اهمیتی دارد.
وی ادامه داد: این کتاب به اتفاق هایی که در خلال قرن 21 رخ داده است می پردازد و نشان می دهد که در این قرن توجه قابل ملاحظه ای به مسئله موسیقی در فیلم مستند شده است. فهم نوین از موسیقی موجب شده تا امروز برای بسیاری از فیلم های مستند صامت از نو موسیقی نوشته شود و این فیلم ها دوباره قابلیت اکران پیدا کرده اند.
این مدرس سینما اشاره کرد: سوار کردن موسیقی بر فیلم های صامت به شکل حیرت آوری مخاطبان را با این یک مسئله زیربنایی در ساخت فیلم مواجه کرد. این که از نقطه ای همه متوجه شدند که یک فیلم چقدر ساختارمند است.
الستی یادآور شد: فهم موسیقی و کاربرد آن در فیلم نشان داد که کارگردان های سینما چه نظام های ریتمیکی را در ذهنشان داشتند. از سویی تماشاگران نیز دوست داشتند به وسیله صدا به فیلم ها هویت بدهند.
وی در پایان عنوان کرد: موسیقی موجب فهم بهتر ما از فیلم شد و این کتاب نیز به این موضوع می پردازد که موسیقی پگونه به فهم فیلم مستند می انجامد.ما امروز به واسطه موسیقی می فهمیم که هنرمندان و سینماگران ما تا چه اندازه نظام ساختارمندی را برای روایت پیش گرفته اند.
 
کد مطلب: 4038
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *