۰
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷
ضابطی جهرمی در آئین رونمایی از کتاب «فیلم مستند دورگه؛فیلم های هیبرید»:

چهارچوب نظری این کتاب بر پایه مسئله زمان در مستند است

احمد ضابطی جهرمی گفت:چهارچوب نظری کتاب «فیلم مستند دورگه؛فیلم های هیبرید»بر پایه مسئله زمان در فیلم های مستند است.
چهارچوب نظری این کتاب بر پایه مسئله زمان در مستند است
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، آیین رونمایی از کتاب «فیلم مستند دورگه؛فیلم های هیبرید» با حضور سید محمد مهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره، احمد ضابطی جهرمی، نویسنده کتاب و محمد تهامی نژاد پیشکسوت سینمای مستند برگزار شد.
ضابطی جهرمی در ابتدای این نشست گفت:این کتاب را در ادامه کتاب «شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند» تالیف کرده ام.برای این که به نسخه نهایی این کتاب برسیم من چند طرح را به شکل پایلوت اجرا کردم.
وی ادامه داد:هسته اصلی نگارش این کتاب در دل کارگاهی تحت عنوان «فیلم های هیبرید» که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، شکل گرفت.من نکاتی را که در آن کارگاه جاماند را در جشنواره تولیدات مراکز استان ها در شهر سنندج مطرح کردم.بعد از آن بود که به شکل مفصل تر، در گفت و گویی با یک مجله تخصصی در حوزه سینما، موخره ای بر این بحث ها داشتم و مجموع این سه اتفاق به چاپ این کتاب منجر شد.
این نویسنده و مترجم حوزه مستند با بیان این که «این سی و پنجمین اثر من است که منتشر شده است»، گفت:این کتاب با تشریح برخی از اشکال مستند، به رفع ابهام درباره برخی از فضاها در تولید فیلم مستند می پردازد؛این که مستند اگر با سایر اشکال فیلم بیامیزد چه دستاوردهای زیبایی شناسی دارد.
ضابطی جهرمی گفت:این موضوع به بحث تولیدات هیبریدی بر می گردد که از دهه 90 میلادی شروع شده است و من به آن نظریه ها نکاتی را اضافه و فهم خودم از این موضوع را بیان کردم.
وی ادامه داد:یک حیطه ای که در شناخت شکل شناسی گونه های مستند به خوبی دیده نشده است، بحث زمان است.چهارچوب نظری این کتاب بر اساس بحث زمان در فیلم مستند شکل گرفته است.
در ادامه این نشست محمد تهامی نژاد گفت:در سال های اولیه دهه 60 توسط ترجمه های آقای ضابطی جهرمی با بسیاری از متون نظری مهم جهان در حوزه مستند آشنا شدیم.یکی از کتاب هایی که ما را مستقیم به متون نظری دنیا مرتبط می کرد، اثر «اریک بارنو» بود که توسط آقای جهرمی ترجمه شد.
وی ادامه داد:اما کتاب جدید آقای ضابطی جهرمی برای پاسخ به پرسش های متاخر برآمده است.من خوشحالم که دوران پسانرجمه در ایران فرارسیده است.تا همین سال های اخیر کتاب های ما فقط ترجمه بود.دوران پسا ترجمه به نظر من دوران خجسته ای است که شروع شده است.
این مستندساز گفت:دور نیست با تجربه هایی نویی که در عرصه مستند داریم تجربه هایی جدید در عرصه نظریه پردازی هم آغاز کنیم.
تهامی نژاد سپس متنی درباره کتاب حاضر کرده بود که برای حضار قرائت کرد.
کتاب «مستند دورگه؛فیلم های هیبرید» در 190 صفحه ، شامل 9 فصل و 4 پیوست با قطع وزیری توسط نشر «رونق» و با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی منتشر شد.
 
کد مطلب: 3987
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *