۰
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹

«ییلماز گونی»؛ افسانه پادشاه نازیبای سینماحقیقت!

فیلم «افسانه پادشاه نازیبا» که مستندی درباره‌ی «ییلماز گونی» فیلمساز فقید سینمای ترکیه است، در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.
«ییلماز گونی»؛ افسانه پادشاه نازیبای سینماحقیقت!
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، مستند بلند «افسانه پادشاه نازیبا» The Legend of the Ugly King به کارگردانی حسین تباک و تهیه‌کنندگی مهمد اکتاش، درباره‌ی کارگردان سرشناس سینمای جهان «ییلماز گونی» Yilmaz Güney برنده نخل طلای سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌‌المللی فيلم «کن» فرانسه در سال 1982 با فیلم مشهور «راه» Yol است که در بخش مرور جشنواره تسالونیکی سینماحقیقت به نمایش درمی‌آید.
این فیلم در نخستین اکران جهانی خود در چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «تورنتو» در کانادا روی پرده رفت و در بخش «سینما کلاسیک» چهل و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم گوتبورگ Goteborg سوئد هم به نمایش درآمد.
مهمت اکتاش تهیه‌کننده «افسانه پادشاه نازیبا» در مورد ساخت این فیلم مستند 123 دقیقه‌ای که 7 سال تولید آن به طول انجامیده، اظهار کرد: ساخت این مستند برای ما خیلی مهم بود چون می‌خواستیم با این کار، نسبت به «ییلماز گونی» ادای احترام نماییم؛ ایشان نخستین فیلم کردی سینمای ترکیه (راه) را ساخت، در حالی که در زندان بسر می‌برد!
این تهیه‌کننده باسابقه‌ی سینمای ترکیه ادامه داد: «ییلماز گونی» نخستین کارگردانی بود که سینمای کُردی و ترکی را به دنیا معرفی کرد. وقتی‌که ما فیلم مستند بلند «افسانه پادشاه نازیبا» را می‌ساختیم؛ «الخاندرو گونسالس ایناریتو» Alejandro González Iñárritu کارگردان مکزیکی برنده دو جایزه اسکار گفت: "نخستین بار که فیلم «راه» را در سینمایی در مکزیک دیدم؛ تصمیم گرفتم که کارگردان شوم."
وی افزود: «ییلماز گونی» تمام زندگی خود را وقف سینما کرد، 17 سال از عمر خود را در زندان سپری کرد و هیچوقت سینما را رها نکرد. برای ما مهم بود که زندگی این شخص و این سینماگر را همه ببینند، چون وی یک انسان تک‌بعدی نبود و شخصیتی ویژه و متفاوت داشت.
* دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.
 
کد مطلب: 3501
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *