۰
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷

زنبورک در گام مینور؛ نقش تاثیرگذار دکتر نفیسی در سینمای مستند

«زنبورک در گام مینور» پرتره‌ای درباره‌ی استاد حمید نفیسی نویسنده و پژوهشگر سینما است که در بخش مسابقه ملی یازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود. تولید این فیلم چهار سال به طول انجامیده و برای اولین بار در سینماحقیقت به نمایش درمی‌آید.
زنبورک در گام مینور؛ نقش تاثیرگذار دکتر نفیسی در سینمای مستند
مریم سپهری کارگردان این فیلم مستند در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اظهار کرد: «زنبورک در گام مینور» به زندگی دکتر حمید نفیسی، مولف کتاب چهار جلدی تاریخ اجتماعی سینمای ایران و استاد دانشگاه شیکاگو می‌پردازد؛ پژوهشگری که تاکنون کتاب‌های زیادی در زمینه رسانه، تلویزیون و سینمای مستند تالیف کرده‌ است‌. به اعتقاد من نفیسی از شخصیت‌های تاثیرگذار سینمای مستند ایران به‌ حساب می‌آید و پرداختن به زندگی ایشان در یک فیلم مستند لازم به‌ نظر می‌رسید.
وی با اشاره به مضمون اصلی این مستند، گفت: اگر چه دکتر نفیسی سوژه این مستند محسوب می‌شود، اما فیلم چندان سبک بیوگرافی را در خود حفظ نکرده‌ و بیشتر به وضعیت افرادی که دور از وطن، در زمینه‌های مختلف فعالیت موثر دارند، می‌پردازد. در واقع دغدغه اصلی من این بود که توجه مخاطب به‌خصوص نسل جوان را به آثار و خدمات این افراد جلب کنم.
این مستندساز درباره‌ی دلیل انتخاب عنوان مستند «زنبورک در گام مینور» توضیح داد:  زنبورک را به‌ عنوان یک ساز شخصی و ساده می‌شناسیم، سازی که ارتباط ساده‌ای با یک عضو از بدن برقرار می‌کند و نواخته می‌شود. از طرفی دیگر، زنبورک را  نمی‌توان در گام مینور نواخت و اصلا نمی‌توان برای این ساز گام تعیین کرد. نوایی که از آن خارج می‌شود، جنبه احساسی دارد و نمی‌توان آن را به گام‌های موسیقی مرتبط کرد. من در این زمینه با یک موزیسین مشورت کردم که مطمئن شوم انتخاب عنوان فیلم دقیق است.سپهری ادامه داد:‌ به‌نوعی با شنیدن این عنوان تعبیر دوپهلو به‌ ذهن می‌رسد، از سویی در اینجا با آوردن زنبورک مفاهیمی مثل صمیمیت، نزدیکی و احساسی بودن این ساز مد نظر بود، مفاهیمی با درون‌مایه اصلی فیلم که پرداختن به درونیات و وجهه واقعی، انسانی و عاطفی استاد نفیسی نسبت به خانواده، زبان و وطن است، هم‌خوانی دارد؛ از سویی دیگر گام مینور در موسیقی فضای اندوه، نوستالژی و دوری را تداعی می‌کند و در واقع هدف من این بود که هر دو این مفهوم را به تصویر بکشم تا هم به درونیات ایشان نزدیک ‌شویم و هم اندوهی که به‌واسطه دوری از ایران احساس می‌کند را دریافت کنیم.
کارگردان «زنبورک در گام مینور» درباره‌ی مراحل ساخت این مستند هم بیان کرد: تولید این مستند چهار سال طول کشید، چون دسترسی به دکتر نفیسی برای من سخت و پُرهزینه بود. بخش دیگری از فیلم هم در اصفهان فیلمبرداری شد که خانواده، زبان و فرهنگ ایشان مد نظر بود. در این بخش مخاطب مطلع می‌شود که دکتر نفیسی نسبت به زندگی، فرهنگ و خانواده چه دیدگاهی دارد.
گفتنی است که عوامل تولید مستند 60 دقیقه‌ای «زنبورک در گام مینور» عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: مریم سپهری؛ فیلمبردار: مجید آزادمنش؛ صدابردار: یاسر آقاامینی‌ها؛ صداگذار: شاهین پور‌داداشی؛ تدوینگر: آرش زاهدی‌اصل؛ نویسنده و گوینده گفتار متن: حمید نفیسی؛ آهنگساز: کیاوش صاحب‌نسق؛ تهیه‌کنندگان: مریم سپهری و پیمان فتوت‌احمدی
مریم سپهری متولد سال 1349 در گرگان و دارای مدرک کارشناسی ارشد عکاسی دانشگاه هنر است. انار کوچک کویر، مهربانو، تا باران بعدی، فراتر از رنگ، عناوین دیگر آثار این فیلمساز است.
 
کد مطلب: 2942
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *