۰
جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۴

شامحمدی: سینماحقیقت مهمترین و بین‌المللی‌ترین جشنواره فیلم ایران است

مهدی شامحمدی تهیه‌کننده سینمای مستند ایران که دو سال پیش، با مستند «فصل هرس» به کارگردانی لقمان خالدی، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده بود، یادداشتی را در آستانه آغاز این رویداد بزرگ سینمای مستند ایران منتشر کرد. او معتقد است که «سینماحقیقت» مهمترین و بین‌المللی‌ترین جشنواره فیلم ایران است.
شامحمدی: سینماحقیقت مهمترین و بین‌المللی‌ترین جشنواره فیلم ایران است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، متن یادداشت مهدی شامحمدی که امسال نیز با تهیه فیلم «هاسوخته» لیلا امینی در بخش مسابقه ملی جشنواره حضور دارد، به این شرح است:
به نام خدا
بیش از ۱۰ سال از عمر فستیوالی با نام حقیقت می‌گذرد. گاهی فکر می‌کنم اگر نمی‌شناختمش، آیا می‌توانستم حدس بزنم این جشنواره مربوط به چیست و چه آثار هنری در آن شرکت می‌کنند؟ فیلم مستند
بله! کاملا می‌توان در گزینه‌های اول نمایش فیلم مستند را گنجاند و دلیلش نام کاملا مرتبط با آن است و چه خوب که این جشنواره مخصوص فیلم‌های مستند است؛ اما در واقع این جشنواره، جشنواره آثار هنری نیست، چون فیلم مستند هنر نیست! هنر زاده‌ی تخیل هنرمند است که حتی اگر از واقعیت الهام بگیرد، بی‌تردید به خاطر تکیه بر تخیل، خیلی نمی‌تواند به حقیقت نزدیک شود. حال آنکه کار مستندساز باورپذیر کردن واقعیتی است که در یک فرآیند پیچیده حقیقت پیدا می‌کند. البته اغلب هنر هم در این فرآیند پیچیده به کار گرفته می‌شود، اما ذات مستند برگرفته از هنر نیست.
سینماحقیقت جذاب است چون پُر است از قصه‌ی واقعی آدم‌ها؛ آدمهایی که گاه کنارمان فیلم را می‌بینند و گاهی کنارمان در خیابان راه می‌روند. سینماحقیقت مهم است چون پُر است از دردها و غصه‌ها و چیزهایی که باید برایشان فکری کنیم. به واقع سینماحقیقت قصه‌ی آدم‌هاست؛ مردی که می‌خواست شاه شود یا اسبی که نمی‌خواست مسابقه دهد؛ زنی که قهرمان بود یا قهرمانی که مردمش باورش نداشتند. شاید به این خاطر است که در همین مدت کوتاه در بین آدم‌ها تعداد زیادی "حقیقت‌باز" داریم؛ یعنی در ایام برگزاری جشنواره هر شب با شوق زیاد به سالن‌های نمایش می‌روند و ایستاده و نشسته روی زمین و حتی زیر پرده می‌نشینند و فیلم مستند می‌بینند.
سینماحقیقت نقشه راه است. مستندساز سالن نمایش ندارد و نمایش مستند در سالن نعمتی است که این جشنواره در اختیارش می‌گذارد. عکس‌العمل‌ها و نقدها ی مخاطبین به مستندساز می‌آموزد که دغدغه‌هایش را در قالب و روایت‌های واقعی‌تر و جذابتری به مخاطبش عرضه کند.
سینماحقیقت پاتوق است. مستندسازها یکدیگر را می‌بینند، دوست می‌شوند. با جهان هم آشنا می‌شوند و از میان این دوستی‌ها ایده‌های جدیدتری بیرون می‌آید. دوست‌ها همدیگر را می‌بینند، مستندساز مخاطبش را از نزدیک می‌بیند و از همه مهمتر مخاطب فیلم مستند می‌بیند. 
با همه کمبودها، اگر کمی پرس و جو کنیم و حتی از نگاه آن طرف آبی‌ها ببینیم، سینماحقیقت مهمترین و بین‌المللی‌ترین جشنواره فیلم ایران است؛ نه به خاطر جایزه‌ها و شیک بودنش که خیلی ندارد و خیلی نیست؛ به خاطر تاثیر آن است. این که توانسته اثربخش باشد، آگاهی بدهد و مخاطب یعنی مردم را داشته باشد که این اثربخشی، همان ذات خود مستند است و مگر هنر جز تاثیر است؛ اما ذات مستند برگرفته از هنر نیست، این هنر است که از مستند سرچشمه گرفته، از حقیقت.
به سینماحقیقت بیایید و لذت ببرید.
 
کد مطلب: 2856
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *