۰
چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳

پروازه: «مادرم ایل من» نمونه بارزی از امید و فداکاری یک مادر ایرانی است

عزت الله پروازه معتقد است: مستند «مادرم ایل من» نمونه بارزی از امید، فداکاری، مقاومت و خودباوری یک مادر ایرانی است.
پروازه: «مادرم ایل من» نمونه بارزی از امید و فداکاری یک مادر ایرانی است
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، کارگردان مستند «مادرم ایل من» که منتخب بخش مسابقه ملی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت است، اظهار کرد: به دلیل مشکلات فرزندان، بی‌بی معصومه قصد نداشت در ایل بماند و تسلیم تقدیر شود، به همین بهانه  تصمیم می‌گیرد همانند اساطیر شاهنامه با تقدیر بجنگد. بی‌بی معصومه در حالی که لالایی می‌خواند به همراه فرزندانش ایل را ترک و به شهر کوچ می‌کند تا شرایط رشد آنها را فراهم سازد. او اکنون در آستانه صد سالگی است و با دختر بزرگش پریچهر در آباده فارس زندگی می‌کند؛ از صبح تا شب مطالعه کرده و شعر و هر از گاهی لالایی می‌خواند.
وی پیرامون چگونگی شکل‌گیری این مستند توضیح داد: سال 94 هنگام ساخت مستند «نقاش باد» که درباره‌ی یک نقاش و معلم ایلیاتی بود، به واسطه یک دوست با شخصیت «معصومه بهمنی» آشنا شدم و تصمیم گرفتم از ایشان مستندی بسازم. طرح را با آقای ابراهیم مرادی (تهیه‌کننده) در میان گذاشتم و در ادامه آن را به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارائه دادیم. از همان سال تولید این مستند آغاز شد و بعد از 2 سال فیلم به پایان رسید تا در اولین نمایش عمومی در جشنواره سینماحقیقت روی پرده برود.
به گفته عزت‌الله پروازه، روایت اصلی فیلم در دستان بی‌بی معصومه بهمنی است.
وی در ادامه تاکید کرد: از یک طرف بیان جذاب و شخصیت کاریزماتیک بی‌بی معصومه، کمرنگی قصه پُرکشش را در مستند «مادرم ایل من» پُر رنگ می‌کند و از طرفی دیگر ساختار فیلم به شکلی طراحی شده که مخاطب را در مدت زمان 57 دقیقه، بدون خستگی مجذوب خود می‌کند.این مستندساز در خصوص راه‌یابی «مادرم ایل من» به جشنواره سینماحقیقت و تاثیر این حضور در دیده شدن بیشتر آن تصریح کرد: یک فیلم برای دیده شدن باید مسیری پر پیچ و خم و پر دست‌انداز را طی کند. جشنواره آغاز راه است و نمایش و پخش گسترده سرانجامی برای دیده شدن بهتر توسط مخاطبان خواهد داشت.
گفتنی است که عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: کارگردان: عزت‌الله پروازه، پژوهشگر و تدوینگر: عزت‌الله پروازه و ابراهیم مرادی، تصویربردار: ابراهیم مرادی، صدابردار: سیدمحمود فیاض، صداگذار: مجتبی حبیب‌الهی، نویسنده گفتار متن: پژمان نظرزاد، گوینده متن: معصومه بهمن‌بیگی، آهنگساز: کارنگ کرباسی، منشی صحنه و برنامه‌ریز: فاطمه شمس، مدیر تولید: آرمان سیستانی‌نژاد، دستیار کارگردان: زهرا ریاحی، عکاس: مسعود افقری، تهیه‌کننده: ابراهیم مرادی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 2848
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *