۰
شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷

نخستین مستند از فاجعه پلاسکو در «سینماحقیقت» رونمایی می‌شود

محمدحسن فردوسی‌زاده کارگردان فیلم مستند «پنج‌شنبه‌سوری» است؛ کارگردانی که اولین مستند درباره‌ی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت رونمایی خواهد کرد.
نخستین مستند از فاجعه پلاسکو در «سینماحقیقت» رونمایی می‌شود
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، محمدحسن فردوسی‌زاده درباره‌ی محتوای تازه‌ترین فیلم خود گفت: «پنج‌شنبه‌سوری» روایتی عینی از فاجعه پلاسکو است؛ اتفاقی که در روز پنج‌شنبه آخر دی‌ماه سال گذشته رخ داد. این فیلم روایت آتش نشانان حاضر در داخل ساختمان پلاسکو از آن حادثه مهیب است.
وی با توجه به مضمون تلخ این فیلم مستند که قرار است برای اولین بار در جشنواره سینماحقیقت به نمایش گذاشته شود، بیان کرد: مستندسازی از فجایع انسانی و طبیعی سوژه ای مهم هم برای مستندساز و هم برای مخاطب است. حادثه پلاسکو نیز به دلیل عمق فاجعه و همچنین بی سابقه بودن چنین واقعه ای در ایران، برای ما سوژه قابل تأملی بود. بنابراین در کنار بحث جذابیت که قطعاً در ساخت یک مستند اهمیت دارد، تعهدی نسبت به این ماجرا احساس می‌کردیم.
کارگردان مستند «پنج‌شنبه‌سوری» در ادامه عنوان کرد: هر ساله در پایان سال، مراسم چهارشنبه سوری را برگزار می‌کنیم که هدف اولیه آن ایجاد شادی بین مردم است، اما به دلیل عدم مدیریت احساسات و فقدان تدبیر لازم، معمولاً تبدیل به تراژدی می‌شود. در تصادفات جاده‌ای هم، شاهد همین برخورد هستیم؛ برخوردی از سر بی‌تفاوتی و ولنگاری. بحث ساختمان پلاسکو نیز همین بود. هنوز مسائل ایمنی ساختمان‌های ناایمن رعایت نمی‌شود. در همان خیابان جمهوری، ساختمان آلومینیوم و پاساژ پروانه شرایط مشابه پلاسکو دارند و کسی احساس خطر نمی‌کند، نه ذی‌نفعان ملک و نه مسئولین و این واقعاً ناراحت‌کننده است. در چنین شرایطی، اگر اتفاق دیگری همانند پلاسکو رخ دهد، نباید تعجب کرد. هدف این فیلم درنگ در مورد چنین وقایعی است که به سادگی از کنار آن عبور می‌کنیم. فیلم ما به هزینۀ سنگین ناشی از این بی تفاوتی یعنی شهادت 16 تن از آتش‌نشانان عزیزمان می‌پردازد.
فردوسی‌زاده پیرامون راه‌یابی این فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت گفت: جشنواره سینماحقیقت یکی از معتبرترین جشنواره‌ها برای نمایش آثار مستندسازان است. انگیزه  شخصی من به عنوان کارگردان این بود که «پنج‌شنبه‌سوری» دیده شود با هدف اینکه فاجعه پلاسکو یادآوری و توجهی هرچند اندک به این مسئله معطوف شود. البته طبیعتاً شرکت در جشنواره‌ای که به صورت تخصصی به حوزه‌ی مستند می‌پردازد و قضاوت صاحبنظران این عرصه را در پی دارد، تجربه‌ی بسیار خوبی است.
این کارگردان در پاسخ به این پرسش که آیا به فعالیت در حوزه مستند ادامه می دهید، گفت: تحصیلات من در زمینه‌ی ادبیات نمایشی و سینما است و تاکنون چندین فیلم کوتاه و مستند ساخته‌ام. در واقع ما تیمی هستیم که با هم تجربه و همکاری داشته‌ایم و هم‌اکنون در حال تولید مستند دیگری هستیم. عرصه‌ی مستند جذابیت‌های بی‌نظیری دارد و من علاقه‌مند هستم در این حوزه به فعالیت ادامه دهم و فکر نمی‌کنم هیچ‌گاه مستندسازی را رها کنم.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
 
کد مطلب: 2828
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *