۰
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳

مستند آیینی «شبیه مضحک» آماده نمایش شد

فیلم مستند آیینی «شبیه مضحک» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «علی‌محمد ناصر‌بافقی» مستندساز یزدی با پشت‌سر گذاشتن آخرین مراحل فنی، آماده نمایش شد تا متقاضی حضور در یازدهمین جشنواره سینماحقیقت شود.
مستند آیینی «شبیه مضحک» آماده نمایش شد
این مستندساز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار کرد: در ایران حدود شش تعزیه شاد داریم که به آنها «شبیه» می‌گویند؛ مانند «خروج مختار»، «تعزیه امام رضا ع»، «تعزیه جهود» و «شبیه مضحک»؛ مراسمی که روز 13 فروردین هر سال در شهر یزد برپا می‌شود.
وی پیرامون ساخت مستند «شبیه مضحک» توضیح داد: ما در این مستند به تاریخچه‌ی شبیه مضحک پرداختیم و در منطقه میبد یزد «شبیه مختار» را بازسازی کردیم؛ همچنین در تحقیقاتی که انجام دادیم به میرنوروزی رسیدیم و به واسطه تصویرسازی اشاره‌ای هم به میرنوروزی کردیم.
بافقی خاطرنشان کرد: البته در این مستند تنها به شهر یزد محدود نشدیم و در شهرهایی مانند تهران هم فیلمبرداری داشتیم. با اساتید پیشکسوت تعزیه گفتگوهایی داشتیم و از آن جایی که باید در انتظار فصل مراسم هم می‌ماندیم، ساخت این مستند دو سال و نیم زمان برد. البته یکی دیگر از دلایل طولانی شدن کار این بود که در حین تولید متوجه شدیم باید فرمت تازه‌ای به فیلم اضافه شود و هماهنگی‌ها مدتی زمان برد. از سوی دیگر منابع مکتوب در این زمینه اندک هستند و به همین دلیل پژوهش میدانی زیادی داشتیم و همین کار را زمان‌بر می‌کرد.
گفتنی است که نخستین نمایش «شبیه مضحک» در یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.
عوامل تولید این مستند عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: علی‌محمد ناصر‌بافقی، فیلمبردار و تدوینگر: حسن نقاشی، صدابردار: سلمان دهقان، دستیاران تصویربردار: حسین آخوندزاده و هادی دهقان، مدیر تولید: رضا آقایی، عکاس: محمد برزگر، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
 
کد مطلب: 2577
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *