۰
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۹

جایزه ویژه جشنواره دهم برای پروفسور فرایلینگر

در بخشی از اختتامیه جشنواره سینماحقیقت از پروفسور فرایلینگر که در دوران جنگ ایران و عراق به مجروحان شیمیایی کمک کرده تقدیر شد.
جایزه ویژه جشنواره دهم برای پروفسور فرایلینگر
محمدرضا شهیدی فر مجری برنامه درباره این پروفسور گفت: ایشان در حوزه مستند کاری نکرده اند اما از جمله کسانی هستند که همه ما به نوعی به او مدیون هستیم. او جراحی بود که مجروحین جنگ را چه در زمان جنگ و چه پس از آن با جدیت در اتریش درمان می کردند.
شهیدی فر خصلت ویژه پروفسور فرایلینگر را کار بزرگی دانست که او انجام داده است. او به جهانیان ثابت کرد که عراق علیه ایران سلاح شیمیایی به کار می برده است. پروفسور فرایلینگر در زمان جنگ به ایران می آید و با بردن سندهایی به جهان ثابت می کند که چنین جنایتی انجام گرفته است.
مصطفی رزاق کریمی درباره این پروفسور گفت:  زمانی مجروحی با اولین پرواز به وین آمد که او را سریع جدا کردند و وضعیت او به قدری وخیم بود که معروف شد شهید شده و این پروفسور این مجروح را نجات داد.  
جایزه این پزشک را دو نفر از جانبازان دادند.
پروفسور فراینینگر در این مراسم گفت: افتخار بزرگی است امشب برای من و خیلی خوشحال هستم که آمدم هرچند نمی دانستم قرار است از من  تقدیر شود.من سپاسگذار خدا هستم که توانستم به بیشتر مجروحین  شیمیایی کمک کنم چرا که خیلی از آنها در راه از بین می رفتند و من نمی توانستم به آنها کمک کنم.اما امروز خوشحالم که دو نفر از جانبازان شیمیایی ایران را دیدم که سالم در کنار خانواده و بچه هایشان هستند.
فراینینگر آرزو کرد جنگ شیمیایی تکرار نشود چرا که  جنگ معمولی نیست و انسان ها  را می کشد و به کشتن ادامه می دهد چرا که مجروحین شیمیایی و اثرات این نوع جنگ می ماند و ما باید دعا کنیم و اتحاد دلی داشته باشیم تا دیگر این جنگ ها ادامه نیابد.
این پزشک که در زمان جنگ جهانی دوم دو سال اسیر شده بوده و همین اتفاق باعث می شود در این راه تلاش مضاعفی کند مورد تشویق های بسیار حاضرین قرار گرفت.
 
 
 
کد مطلب: 2514
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *