1. زمان فیلم بر اساس سه گزینه «کوتاه»، «نیمه‌بلند» و «بلند» بصورت دقیق مشخص شود؛ درغیر اینصورت و پس از ثبت فیلم در دبیرخانه، امکان تغییر بخش میسر نخواهد بود.
 2. دبیرخانه جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال آسیب احتمالی،  ناشی از ارسال نامطلوب لینک آثار از جانب شرکت‌کنندگان را ندارد.
 3. به تقاضای شرکت فیلم‌هایی که مدارک آن ناقص ارسال شود یا ایراد فنی داشته باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 4. لازم است حداکثر 7 روز پس از اعلام اسامی برگزیدگان، نسخه اصلی نمایش فیلم به دفتر جشنواره تحویل داده شود؛ در غیر اینصورت فیلم از بخش مسابقه حذف خواهد شد.
 5. نسخه‌ای از فیلم‌های ارائه شده به دبیرخانه جشنواره، به منظور استفاده پژوهشگران در «بانک فیلم» مرکز نگهداری خواهد شد.
 6. ستاد جشنواره مجاز به استفاده‌ی 3 تا 5 دقیقه از آثار منتخب جشنواره برای موارد تبلیغی و اطلاع‌رسانی است.
 7. در صورت تخصیص جایزه جشنواره در یک رشته به بیش از یک نفر، جایزه نقدی تقسیم خواهد شد.
 8. ستاد جشنواره مجاز به نمایش غیرانتفاعی فیلم‌های برگزیده در برنامه‌های فرهنگی مرتبط با جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.
 9. درآمد حاصله از فروش بلیط نمایش هر فیلم به سرمایه‎گذار اثر تعلق می‌گیرد.
 10. کلیه آثار پذیرفته‌شده به شکل برخط (آنلاین) در جشنواره به نمایش درمی‌آید.
 11. با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا و ناپایداری شرایط اجتماعی، در صورت بهبود وضعیت، اخذ تصمیم نهایی درباره شکل برگزاری (فیزیکی - آنلاین) و نکاتی که در مقررات حاضر پیش‌بینی نشده، یا ابهامات ناشی از آن، در اختیار دبیر جشنواره است.

 

• مقررات و مشخصات مربوط به اثر

 1. فیلم‌های مستند ارسالی باید تولید فروردین 1399 به بعد بوده و در قطع HD و Full HD، 2K، 4K تولید شده باشند.
 2. آثار بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی پیش از این نباید در تلویزیون، اکران عمومی، شبکه نمایش خانگی و یا جشنواره داخلی دیگری به نمایش درآمده و همچنین در ادوار گذشته جشنواره «سینما حقیقت» نیز به دبیرخانه ارائه نشده باشد. (حضور در جشن مستقل سینمای مستند ایران «خانه سینما» از این امر مستثنی است)
 3.  از مجموعه‌های مستند تلویزیونی که توسط یک فیلمساز کارگردانی شده است، فقط یک اثر پذیرفته می‌شود. این مقررات شامل مجموعه‌هایی که توسط مستندسازان مختلف کارگردانی شده‌اند، نمی‌شود.
 4. متقاضیان برای ارائه نسخه‎ی اولیه می‎بایست بعد از ثبت نام نسبت به ارسال لینک فیلم از طریق سامانه اینترنتی ثبت نام جشنواره اقدام کنند.
 5. هریک از فیلم‎ها می‏بایست جهت بازبینی در قالب یک لینک دانلود حاوی فایل فیلم با فرمت MP4  H.264  با بیت‎ریت 6 تا 8 مگا بیت بر  ثانیه و ابعاد تصویر 1920 در 1080 پیکسل ارسال شود.
 6. فایل ارسالی باید فاقد هرگونه نشانه (لوگو و واترمارک) روی فیلم باشد.
 7. ثبت نام کنندگان در صورت بروز هرگونه مشکل می‎توانند با شماره 88528314  تماس حاصل فر مایید.
 8. ثبت نام و ورود کلیه اطلاعات مربوط به فیلم و فیلمساز صرفا از طریق سامانه اینترنتی جشنواره امکان پذیر است.
 9. آخرین فرصت ویرایش اطلاعات و شناسنامه اثر 15 مرداد 1400 می‎باشد، بدیهی است این اطلاعات جهت استفاده در اطلاع‌رسانی‎های جشنواره مورد استفاده قرار خواهد گرفت و صحت اطلاعات به عهده ثبت نام کننده می‏باشد.
 10. کلیه فیلم‌های راه یافته به جشنواره می‌بایست دارای زیرنویس انگلیسی باشند؛ در غیر اینصورت امکان حضور در بخش مسابقه ملی، بین‌الملل و بازار فیلم جشنواره را نخواهند داشت و از لیست نهایی آثار جشنواره حذف خواهند شد.
 11. نسخه‌ی نهایی فیلم‌های راه‎یافته  به جشنواره می‌بایست به صورت فایل دیتا با یکی از فرمت‌های MP4 (H.264) - AVI- MXF- MPEG2- MOV بوسیله ارسال لینک و یا تحویل حضوری به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
 12. اطلاعات شامل عکس کارگردان و عکس صحنه در فرم اولیه و پوستر ، تیزر و عکس پشت صحنه در فرم ثانویه از فیلم های راه یافته به جشنواره دریافت می شود.

 

• مقررات مربوط به شرکت کنندگان

 1. اسامی کارگردانان مشترک یک فیلم و سایر مشخصات آنها می‎بایست بصورت کامل و مجزا در فرم ثبت‎نام وارد شود.
 2. تهیه‌کننده اثر مسئول پاسخگویی به هر گونه ادعا در زمینه حقوق مادی، معنوی و شهروندی اشخاص بوده و جشنواره مسئولیتی در این خصوص ندارد.
 3. هر‌گونه مسئولیت در خصوص مسائل تبلیغی و حقوقی فیلم که بر مبنای اطلاعات فرم صورت می‌گیرد، به‌عهده امضاء‌کنندگان فرم است.
 4. فرم شرکت در جشنواره حتماً باید به تأیید و امضای تهیه‌کننده فیلم برسد.